Seyit Kenjeahmetov'un hikayeciliğinde eleştirel bakış
A critical view on Seyit Kenjeahmetov's storywriting
- Tez No: 879886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ ERGÜN ATBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Çalışmamızın konusu, özellikle eleştirel hikayeleriyle tanınan ve Kazak eleştiri hikayeciliğinin önemli bir ismi olan Seyit Kenjeahmetov'dur. Söylemedi Demeyin (1981) adlı hikâye kitabında toplamda yirmi dört eleştirel hikâye bulunmaktadır. Toplumun çeşitli sorunlarını ele alan yazarı ve hikayelerini incelemeden önce giriş bölümünde Kazak hikayeciliği ve gelişimi altı başlık ile açıklanmıştır. Bunun yanında eserin eleştirel türde olması sebebiyle Kazak edebiyatı eleştirisinin oluşum tarihi müstakil bir başlık ile giriş bölümünün altında gösterilmiştir. Yazar hakkında elde edilen bilgilerin oldukça kısıtlı olması sebebiyle ayrı bir başlık açılmaması uygun görülmüştür. Hayatı ve sanatı ile ilgili bilgiler de giriş bölümünde sunulmuştur. Çalışılan hikayelerin sayısının fazla olması sebebiyle birim başlıkları altında topluca incelenmiştir. Bu sebeple ikinci bölüm yapı, tema ve anlatım şeklinde üçe ayrılarak geliştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye Türkçesine aktarılan hikayeler bulunmaktadır. İncelemelerin değerlendirildiği bir sonuç bölümüyle bitirilirmiştir. Kaynakça ve yazarla ilgili olan fotoğraflar ile çalışma sonlanmıştır. Anahtar Sözcükler Seyit Kenjeahmetov, Söylemedi Demeyin, Kazak Edebiyat Eleştirisi, Kazak Hikayeciliği, Mizah
Özet (Çeviri)
The subject of our study is Seyit Kenjeahmetov, who is known especially for his critical stories and is an important name in Kazakh critical storytelling. There are twenty-four critical stories in total in the story book called Söylemedi Demeyin. Before examining the author and his stories that address various problems of the society, Kazakh storytelling and its development are explained under six headings in the introduction. In addition, since the work is of a critical type, the history of the formation of Kazakh literature criticism is shown under the introduction section with a separate title. Since the information obtained about the author is quite limited, it was deemed appropriate not to open a separate title. Information about his life and art is also presented in the introduction section. Due to the large number of stories studied, they were examined collectively under unit headings. For this reason, the second part was developed by dividing into three parts: structure, theme and narrative. In the third part of the study, there are stories translated into Türkiye Turkish. It is concluded with a conclusion section where the studies are evaluated. The work ended with photographs related to the author and bibliography. Keywords Seyit Kenjeahmetov, Söylemedi Demeyin, Kazakh Literature Criticism, Kazakh Storytelling, Humor.