Beceri öğrenimini artırmada aerobik egzersiz zamanlaması ve şiddetinin önemi
The importance of aerobic exercise timing and intensity to improve skill learning
  1. Tez No: 879903
  2. Yazar: MUHAMMED ŞEREF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamız, sağlıklı genç yetişkinlerde, orta ve düşük şiddetli aerobik eğitimin, motor beceri eğitimi öncesi veya sonrası uygulanmasının motor beceri öğrenimi üzerine akut etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamızın ikincil amaçlarından biri, uyku verimliliği ve kognitif düzeyin motor öğrenme üzerine etkisinin incelenmesi, diğeri ise farklı şiddetteki aerobik eğitimin kognitif beceri üzerine akut etkisinin incelenmesiydi. Çalışmamıza yaşları 18-24 yaş aralığında, benzer fiziksel aktivite düzeyine sahip, 75 kişi dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak her biri 15 kişiden oluşan 5 gruba ayrıldı. Bu grupları; tek seans motor beceri eğitimi (BE) öncesi 30 dakika aerobik eğitim (AE) uygulanan Düşük AE-BE grubu, Orta AE-BE grubu, motor beceri pratiği sonrası aerobik eğitim uygulanan BE-Düşük AE grubu ve BE-Orta AE grubu ile sadece motor beceri pratiklerine katılan kontrol grubu oluşturmaktaydı. Katılımcılar motor öğrenme için golf atışı pratikleri yaptı. Atışların doğruluk (MRE) ve tutarlılık (BVE) hata puanları hesaplandı. Deney günü yapılan atışların hata puanlarındaki değişim trendi motor becerinin edinim performansının incelenmesi için kullanıldı. Deney gününden 1 ve 7 gün sonra yapılan 10 atışlık 1 set golf atışına ait hata puanları ise beceri koruma performansının incelenmesi için kullanıldı. Uyku verimliliği Richard Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) ile; kognitif beceri düzeyi İşitsel Modalitede Adımlandırılmış Dizisel Toplama Testi (Paced Auditory Serial Addition Test-PASAT) ile değerlendirildi. Çalışma sonunda tüm grupların edinim ve beceri koruma peformanslarının kontrol grubuyla benzer olduğu görüldü (p>0.05). Deney günü öncesi gece uyku verimliliğinin ve kognitif düzeyin edinim performansına etkisi olmadığı tespit edildi (p>0.05). 1 ve 7 günlük beceri koruma performansının kognitif düzey ile ilişkili olmadığı (p>0.05), bireyin deney günü uyku verimliliği ile ilişkili olduğu (p0.05). Sonuç olarak bulgularımız düşük veya orta şiddetli aerobik eğitimin motor beceri pratiklerinden önce veya sonra uygulanması ile kompleks bir motor görevin edinim ve beceri koruma performansı üzerinde ek kazanç sağlamadığına işaret etse de beceri eğitimi sonrası orta şiddetli aerobik eğitim uygulanmasının diğer eğitim durumlarına göre becerinin korunma performansına etkisinin daha iyi olduğu görüldü. Elde ettiğimiz diğer sonuçlar ise gece uykusu verimliliğinin edinilen becerinin korunması üzerine önemini göstermekte ve orta şiddetli aerobik eğitim ile kognitif beceri düzeyinin akut olarak arttığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to examine the acute effects of moderate and low-intensity aerobic training, before or after motor skill training, on motor skill learning in healthy young adults. One of the secondary aims of our study was to examine the effects of sleep efficiency and cognitive level on motor learning, and the other was to examine the acute effect of different intensity aerobic training on cognitive skill level. Our study included 75 people aged between 18-24 years, with similar physical activity levels. Participants were randomly divided into 5 groups of 15 people each. These groups are; Low aerobic training (AT) – skill practice (SP) and Moderate AT-SP groups, who participated in a single session of low and moderate intensity aerobic training for 30 minutes, respectively, before the motor skill practice, and SP-Low AT and SP- moderate AT groups who participated in a single session of 30 minutes of low and moderate intensity aerobic training, respectively, after the motor skill practice, and control groups that participated only in motor skill practices. Participants practiced a golf putting task for motor learning. The accuracy (MRE) and consistency (BVE) error scores of the puttings were calculated. The change trend in the error scores of the puttings completed on the experiment day was used to examine the acquisition performance of motor skills. The error scores of 1 set of 10-shot golf puttings made 1 and 7 days after the experiment day were used to examine the retention performance. Sleep efficiency was evaluated with the Richard Campbell Sleep Questionairre (RCSQ), and cognitive skill level was evaluated with the Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT). At the end of the study, it was seen that the acquisition and skill retention performances of all groups were similar to the control group (p>0.05). It was determined that sleep efficiency of the night before the experiment and cognitive skill level did not affect the acquisition performance (p>0.05). It was seen that the skill retention performance of 1 and 7 days was not related to the cognitive level (p>0.05) but was related to the sleep efficiency of the individual on the day of the experiment (p0.05). As a result, although our findings indicate that the application of low or moderate aerobic training before or after motor skill practices does not provide additional gain on the acquisition and retention performance of a complex motor task, application of moderate-intensity aerobic training after the skill training had a better effect on the retention performance compared to the other training conditions. Other results we obtained show the importance of night sleep efficiency on the maintenance of acquired skill and prove that cognitive skill level increases acutely with moderate intensity aerobic training.