Desing and simulation software for rhodotron type electron accelerators
Rhodotron tipi elektron hızlandırıcıları için tasarım ve simülasyon yazılımı
- Tez No: 879937
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. GÖKHAN ÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, gül yaprağı tipi elektron hızlandırıcıları tasarlamak ve optimize etmek üzerine odaklanmaktadır. Bu amaçla Rhodotron Simulation adında yeni bir benzetim uygulaması geliştirilmiş, 107.5 MHz hedef frekansında çalışmak üzere tasarlanmış bir koaksiyal kavitesinin üretimi, Kandilli Algıç Hızlandırıcı ve Enstrümentasyon Laboratuvarı'nda devam etmektedir. Yeni benzetim uygulaması, kabiliyetleri üretilen kavite ile test edildikten sonra bükme mıknatısları tasarım ve optimizasyonunda 1-5 MeV demet enerjisine ulaşmak için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to design and optimize rose-pattle-type electron accelerators; a new simulation tool called Rhodotron Simulation has been developed for this purpose. A coaxial cavity with an operating frequency of 107.5 MHz is currently being manufactured in the Kandilli Detector Accelerator and Instrumentation Laboratory (KAHVELab). This new tool's capabilities will be tested with the cavity and will be used to design complementary bending magnets for reaching 1-5 MeV beam energy.