Burnout dynamics
İş hayatında tükenmişlik dinamikleri
  1. Tez No: 880058
  2. Yazar: FERİDE ŞÜHEDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL, DOÇ. DR. HAKAN YAŞARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tükenmişlik, uzun süreli duygusal ve fiziksel yorgunluk olarak tanımlanmaktadır ve genellikle uzun çalışma saatlerinden ve kronik stresten kaynaklanır. Tükenmişliğin hem tükenmişliği yaşayan birey hem de çevresindekiler için ciddi fiziksel ve psikolojik zorluklara yol açması sebebi ile, tükenmişlik dinamiklerinin detaylı analiz edilmesi ve anlaşılması önemlidir. Literatürde tükenmişliğin çeşitli tanımları bulunmakta olup, tükenmişlik belirtileri: yorgunluk, duyarsızlaşma ve verimsizlik olarak belirlenmiştir. Yorgunluk, tükenmişliğin temel belirtisi olarak verilmektedir. Duyarsızlaşma kişinin iş arkadaşları veya müşterilerinden uzaklaşması olarak tanımlanırken, verimsizlik beklenilen miktarda çıktı üretememeyi ifade etmektedir. Tükenmişliği, kişinin enerji seviyesinde ciddi bir düşüş sonucu tamamen bitkin ve çalışamaz hale gelmesini olarak ifade ediyoruz. Yorgunluk, stres, çalışma saatleri ve verimsizlik faktörlerini göz önünde bulundurarak çalışan tükenmişliğinin dinamiklerini analiz etmek için varsayımsal bir model geliştirdik. Talep ve tükenmişlik arasındaki dinamik etkiyi modele yansıtmamak için,“duyarsızlaşma”belirtisini çalışmanın dışında tutmaktayız. Doğrusal olmayan ilişkiler, birikimler, gecikmeler ve geri bildirim döngüleri gibi faktörler tükenmişliğin doğasında olduğundan sistem dinamiği bu fenomeni modellemek için uygun bir modelleme yöntemidir. Modelin doğrulanmasının ardından karşılaştırmalı senaryo analizleri gerçekleştirdik. Çalışmanın ana bulguları şu şekildedir: (i) çalışana yüksek miktarda görev vermek verimliliği artırmayıp daha erken tükenmişliğe yol açarken; az miktardaki görev artışı tükenmişliği geciktirmektedir, (ii) iş yükü artıp azalan bir dinamikte verildiğinde, kişi sabit bir iş yükünü belirli bir süre yapmaktan daha verimli çalışmaktadır, (iii) çalışma alışkanlıkları kişiyi tükenmişliğe yönlendiriyorsa, kişinin azami çalışma saatlerinin sınırlandırılması ile tükenmişliğin başlamasının gecikeceği düşünülmektedir; (iv) eğer bir işçi strese daha yatkınsa, normal seviyenin üzerinde iş yükü vermemek tükenmişliğe uğramaması için tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Burnout, characterized by prolonged emotional and physical exhaustion, often arises from extended work hours and chronic stress. Considering that burnout can potentially affect anyone and that experiencing burnout results in serious physical and psychological challenges for both the individual and those around them, it is essential to thoroughly analyse and understand the dynamics of burnout. Although various definitions of burnout exist in the literature, its determinants remain consistent: exhaustion, which serves as the primary indicator of burnout, depersonalization, and inefficacy. In this thesis, we study burnout, defining it as a prolonged state of emotional and physical exhaustion, which is a result of a drastic decline in a person's energy levels, leaving him completely exhausted and unable to work. We develop a hypothetical burnout model to analyze the dynamics of worker burnout, considering factors such as exhaustion, stress, working hours, and inefficacy. We exclude depersonalization because we want to isolate the dynamic relationship between processing demand and burnout. Given the complex interplay of factors such as non-linearities, accumulations, delays, and feedback loops inherent in burnout, system dynamics presents an appropriate methodological framework for modelling this phenomenon. After verifying the model, we performed multiple scenario analyses in a comparative way. The main findings of this thesis are as follows: (i) assigning significantly more tasks does not yield increased efficacy; instead, it leads to earlier burnout; whereas a slight increase in task assignment extends the timeframe before burnout occurs, (ii) alternating between periods of increased and decreased workload is more productive than maintaining a constant workload at the standard level, (iii) a committed worker's working habits may lead to burnout, thus, limiting the worker's maximum working hours must be considered to eliminate the possibility of burnout, and (iv) if a worker is more prone to being stressed, it is better not to assign workload over the normal level.