Yetişkinlerde gezegensel sağlık diyeti indeksi ile metabolik sendrom tanı kriterleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between planetary health diet index and metabolic syndrome diagnosis criteria in adults
  1. Tez No: 880138
  2. Yazar: EDANUR USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gezegensel sağlık diyeti; içerdiği yüksek meyve, sebze, diyet lifi ve düşük kırmızı et ile anti-inflamatuar ve antioksidan etkiler göstererek metabolik sendrom tanı kriterleri üzerinde etkili olabilir. Bu çalışmanın amacı, yetişkinlerin gezegensel sağlık diyeti indeksi ile metabolik sendrom tanı kriterleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Kesitsel türdeki bu araştırma, İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir check-up polikliniğine 1-15 Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen toplamda 158 (110 kadın, 48 erkek) yetişkin bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yüz yüze anket yolu ile uygulanan veri toplama formunun içeriğini demografik bilgiler, 24 saatlik geriye dönük hatırlatma formu, besin tüketim sıklığı anketi, antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Planetary health diet may have an impact on metabolic syndrome diagnostic criteria by showing anti-inflammatory and antioxidant effects with its high content of fruits, vegetables, dietary fiber and low red meat. The aim of this study is to evaluate the relationship between adults' planetary health diet index and metabolic syndrome diagnostic criteria. This cross-sectional study was conducted with the participation of a total of 158 (110 female, 48 male) adult individuals who applied to İstinye University Liv Hospital Bahçeşehir check-up polyclinic between 1-15 June 2024 and were selected by simple random sampling method. The content of the data collection form applied through a face-to-face survey consists of demographic information, 24-hour retrospective reminder form, food consumption frequency survey, anthropometric measurements and biochemical parameters.