Yetişkinlerde sella turcica ile neurocranial büyüklük arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A Research on the relationship between the sella turcica and neurocranial size in adults
  1. Tez No: 118255
  2. Yazar: TOLGA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ORTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sella turcica ile cranium' un lineer boyutları arasında korelasyon olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Araştırma kapsamında, 24 erkek, 51 kadın toplam 75 normal bireye ait lateral cranium grafîleri kullanıldı ve filmler üzerinde cranium ve sella turcica' nm lineer boyutları ölçüldü (mm). Elde edilen değerlerin cinsiyet ve yaş gruplarına göre istatiksel analizleri yapıldı. Verilerin, cinslerde ve yaş gruplarında gösterdiği değişim saptandı. Boyutlar arasındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığı korelasyon katsayısı önemlilik testiyle analiz edildi. Sonuçlar diğer araştırmacıların çalışmalarıyla karşılaştırıldı. Değerlendirmeler sonucunda; cranium boyutları kadınlarda erkeklere göre daha küçük bulunurken, yaş etkeninin cranium boyutlarının değişiminde etkili olmadığı belirlendi. Buna karşılık, sella turcica boyutlarının hem yaş ve hem de cinsiyete bağlı olarak değişim göstermediği görüldü. Cranium ve sella turcica uzunlukları arasında ise erkeklerde pozitif yönde kuvvetli olmayan bir korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine whether there is a correlation between linear dimensions of the sella turcica and cranium. In this investigation, lateral cranium radiographics of 75 normal people, 24 males and 51 females, were used and on these graphies linear dimensions of the sella turcica and cranium were measured (mm). Statistical analysis of the measured values were done according to different sex and age groups. Changes of the values in the different sex and age groups were calculated. Correlation tests were used to analyze whether there is a statistical significance between the dimensions. Finally, these results were compared to the previous studies. As a result of these comparisons, cranium dimensions of females were found lesser than those of males, but age factor had no effect on the changes of cranium dimensions. However, dimensions of sella turcica showed no changes neither at different ages nor sexes. There was a weak positive correlation between the lenght of cranium and sella turcica in males. m