Nöroblastom, ganglionöroblastom ve ganglionörom hastalarında ALK ve Pan-TRK protein ekspresyonlarının insidansı ve prognostik değeri
The incidence and prognostic value of ALK and Pan-TRK protein expressions in neuroblastoma, ganglioneuroblastoma, and ganglioneuroma patients
- Tez No: 880139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BAŞSÜLLÜ, PROF. DR. ITIR EBRU ZEMHERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: NTRK VE ALK genlerindeki mutasyonlara yönelik hedefe yönelik tedaviler mevcut olup, nöroblastom hastalarında bu tedaviler rutinde uygulanmamaktadır. Pan-TRK ve ALK immünhistokimya boyamaları hastalığın patogenezinde rol oynadığı bilinen NTRK ve ALK genlerindeki mutasyonları ortaya koymada başarılıdır. Yapılan çalışmalar immünhistokimyasal boyamaların periferik nöroblastik tümörlerin (PNT) tanısı kadar, spesifik tedavilerine yönelik tarama yöntemi olarak da kullanılmasını desteklemektedir Çalışmamızın amacı nöroblastom (NB), ganglionöroblastom (GNB) ve ganglionörom (GN ) hastalarında ALK ve Pan-TRK ekspresyonlarının insidansını ve prognostik değerini araştırarak tümör biyolojisi ve hastalık seyri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 2016-2024 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nde tanı almış 24 nöroblastom, 6 ganglionöroblastom, 9 ganglionörom olgusu çalışmaya alınmıştır. NB, GNB ve GN vakaları retrospektif olarak incelenip tümör örnekleri, mikroskopik inceleme ve immünhistokimyasal boyama teknikleri, genetik profil verileri kullanılarak değerlendirilmiştir. ALK ve pan-TRK ekspresyonları, immünhistokimyasal yöntemlerle tespit edilmiştir. İmmünhistokimyasal veriler, hastaların yaş, tümör tipi, evre ve tedavi sonuçları gibi parametrelerle ilişkilendirilmiştir. Ekspresyon düzeyleri ile prognostik faktörler arasındaki ilişkileri belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi, Student's T testi, Tek Yönlü Anova, Pearson Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H Testi, Spearman Korelasyon Analizi, Kaplan-Meier ve Log-Rank testleri kullanılmıştır. Bulgular: NB hastalarında ALK immünpozitifliği istatistiksel olarak diğer tanı gruplarındaki (GNB ve GN) ALK pozitifliğine göre daha anlamlıdır (p=0.004). Bu veri ALK immünpozitifliğinin NB'u saptamada seçici olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Targeted therapies for mutations in NTRK and ALK genes are available, however these treatments are not routinely used in patients with neuroblastoma. Pan-TRK and ALK immunohistochemistry stains are successful in detecting mutations in NTRK and ALK genes known to play a role in the pathogenesis of the disease. Studies support the use of immunohistochemical stains not only for the diagnosis of peripheral neuroblastic tumors (PNT) but also as a screening method for specific treatments. The aim of our study is to evaluate the incidence and prognostic value of ALK and Pan-TRK expressions in neuroblastoma (NB), ganglioneuroblastoma (GNB), and ganglioneuroma (GN) patients and to assess their impact on tumor biology and disease progression. Materials and Methods: A total of 24 neuroblastoma, 6 ganglioneuroblastoma, and 9 ganglioneuroma cases diagnosed between 2016 and 2024 at the Ümraniye Training and Research Hospital Pathology Department were included in the study. NB, GNB, and GN cases were retrospectively analyzed, and tumor samples were evaluated using microscopic examination, immunohistochemical staining techniques, and genetic profile data. ALK and Pan-TRK expressions were detected by immunohistochemical methods. Immunohistochemical data were correlated with parameters such as patient age, tumor type, stage, and treatment outcomes. The relationships between expression levels and prognostic factors were determined using Kolmogorov-Smirnov test, Student's T-test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis, Regression Analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H Test, Spearman Correlation Analysis, Kaplan-Meier, and Log-Rank tests. Results: ALK immunopositivity in NB patients is statistically more significant compared to ALK positivity in other diagnosis groups (GNB and GN) (p=0.004). This data suggests that ALK immunopositivity is selective for detecting NB.