Information harvesting: Leveraging wireless power transfer for next-generation communication frameworks
Bilgi toplama: Gelecek nesil iletişim sistemleri için kablosuz güç transferini kullanma
  1. Tez No: 880220
  2. Yazar: MEHMET ERTUĞ PIHTILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kablosuz bilgi iletimi (WIT), altıncı nesline (6G) doğru ilerledikçe, nesnelerin interneti (IoT) platformları için sınırlı bataryalarla terminal işlemlerini sürdürme zorluğunu ortaya çıkarmaktadır. Kablosuz güç transferi (WPT), bataryasız altyapıları g\"{u}\c{c}lendirerek ve kablosuz cihazlarin enerji hasatlamasina olanak tanıyarak sürdürülebilir işlemler için bir \c{c}özüm olarak ortaya çıkar. WPT'nin WIT mekanizmaları ile entegrasyonu, güvenilir ve güvenli iletişimi sağlarken batarya değişim ihtiyacını azaltmak için hayati öneme sahiptir. Yeni bir protokol olan Bilgi hasatlama (IH), kablosuz bilgi ve güç transferindeki (WIPT) zorlukları ele almak için mevcut uzak alan WPT mekanizmasının üzerine indis modülasyonu (IM) tekniklerini uygulayarak WIT ve WPT'yi birleştirir. Ayrıca, enerji ve spektrum kaynaklarına olan artan talebi karşılamak için yenilikçi bilgi ve güç transferi modları araştırılmaktadır. Potansiyel çözümlerden biri, cihazların aktif iletim yeteneğini kullanarak veri iletimini ve geri yansıma iletişimi için kablosuz enerji hasatlama (WEH) sağlayarak bir simbiyotik radyo (SR) ortamı oluşturmaktır. Ek olarak, uyarlanabilir akıllı yüzeyleri (RIS'ler) SR ortamına entegre etmek geri yansıma iletişiminin güvenilirliğini artırır ve aktif ve pasif cihazlar arasındaki simbiyotik ilişkileri güçlendirir. Bu tez, gelecek nesil iletişim sistemlerinde WPT ve WIT koordinasyonu için yeni ve sinerjik yöntemleri araştırmaktadır. Üçüncü Bölümde, IM tabanlı IH mekanizmaları için birleştirilmiş bir yapı sunulmuş ve çeşitli IM şemaları için enerji toplama yetenekleri, bit hata oranları (BER) ve ergodik gizlilik oranı (ESR) performansları değerlendirilmiştir. Bulgular, mevcut uzak alan WPT sistemleri içinde güvenilir veri iletimini kolaylaştırma potansiyelinin önemli olduğunu gösterirken, gelecek nesil IoT kablosuz ağları için yeşil ve güvenli iletişim paradigmalarında umut verici iyileştirmeleri vurgular. Dördüncü Bölüm, dikey frekans bölmeli çoklama (OFDM) tabanlı uzak alan WPT mekanizmasının üzerine yeni bir IH mekanizması tanıtırken, bu mekanizmanın hasatlanan enerji, ulaşılabilir hızlar ve güvenilirlik açısından faydalarını araştırmaktadır. Son olarak, Beşinci Bölüm, bir bağımsız RIS'in düşük güçlü bir RIS yapısı üzerinden WEH'ye dayalı olarak işlevlerini sürdürdüğü yeni bir SR sistemi sunar. Karşılıklı simbiyoz, birincil verici (PTx) tarafından iletilen bir sinyalin sürekli iletilen iletimlere yardımcı olmak ve birincil alıcıya (PRx) bilgi aktarmak için kullanılmasıyla kurulur. PTx, bilgiyi PRx'e ve RIS'e iletim için zaman indisi modülasyonu (TIM) kullanırken, RIS ve enerji toplayıcıya (EH) güç sağlamaktadır. TIM şemasındaki zorlukları ele almak için bir log-olasılık oranı (LLR) tabanlı dedektör sunulmaktadır. Son olarak, önerilen şemanın RIS ve EH'de hasatlanan direkt akım (DC) gücü ile PRx'de BER açısından performansı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As wireless information transmission (WIT) progresses into its sixth generation (6G), the challenge of sustaining terminal operations with limited batteries for Internet-of-things (IoT) platforms arises. Wireless power transfer (WPT) emerges as a solution, empowering battery-less infrastructures and enabling nodes to harvest energy for sustainable operations. The integration of WPT with WIT mechanisms becomes crucial to mitigate the need for battery replacements while ensuring secure and reliable communication. A novel protocol, Information Harvesting (IH), amalgamates WIT and WPT through index modulation (IM) techniques atop the existing far-field WPT mechanism to address challenges in wireless information and power transfer (WIPT). Moreover, innovative modes of information and power transfer are explored to meet the rising demand for energy and spectrum resources in next-generation IoT systems. One potential solution involves harnessing the active transmission capability of devices to facilitate data transmission and wireless energy harvesting (WEH) for backscatter communication (BC), forming a symbiotic radio (SR) environment. Furthermore, incorporating reconfigurable intelligent surfaces (RISs) into the SR environment enhances the reliability of backscatter communication, reinforcing symbiotic relationships between active and passive devices. This thesis explores novel and synergistic methods for coordinating WPT and WIT in next-generation communication systems through state-of-the-art technologies. In Chapter 3, a unified framework for index modulation (IM)-based IH mechanisms is presented, evaluating their energy harvesting capability, bit error rate (BER), and ergodic secrecy rate (ESR) performance for diverse IM schemes. The findings indicate significant potential in facilitating reliable data communication within existing far-field WPT systems, underscoring promising refinements in green and secure communication paradigms for next-generation IoT wireless networks. Chapter 4 introduces a new IH mechanism atop the orthogonal frequency-division multiplexing (OFDM)-based far-field WPT mechanism, investigating its benefits in terms of harvested energy, achievable rates, and reliability. Finally, Chapter 5 presents a novel SR system, where a standalone RIS sustains its functions through WEH based on a low-power RIS structure. Mutualistic symbiosis is established by utilizing a signal conveyed by the primary transmitter (PTx) to assist ongoing transmissions and convey information to the primary receiver (PRx). The PTx employs time index modulation (TIM) to transmit information to the PRx and power to the RIS and energy harvester (EH). A log-likelihood ratio (LLR)-based detector is presented to address challenges in the TIM scheme. The performance of the proposed scheme is investigated in terms of harvested direct current (DC) power at the RIS and EH, as well as the BER at the PRx.