Tamamlayıcı alternatif tıpa yönelimde sosyal etkileşimin rolü
The role of social interaction in complementary alternative medicine orientation
- Tez No: 880317
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsan yaşamının her anında karşısına çıkan ve bununla başa çıkmak zorunda kaldığı hastalık kavramı insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir. Her toplum kendi inanç sistemine ya da değerlerin uygun olarak bu kavrama karşı çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Örneğin, bitkisel tedaviler, büyü, meditasyon, dua ve ibadetler, hastalıkların tedavisinde ve semptomlarının hafifletilmesinde kullanılan tedavi yöntemlerinden bazılarıdır. Toplumların kültürel mirası ve inanç sistemleri, bu geleneksel yöntemlerin nesilden nesile aktarılmasını ve devam etmesini sağlamıştır. Fakat bu durum 19. yüzyıldan itibaren modernizmin hayatımızda yer alarak, bilimdeki rolünü giderek güçlendirmesiyle değişmeye başlamıştır. Gelişen teknoloji beraberinde bilimsel temellere dayalı olan modern tıbbı getirmiştir. Ancak daha sonra modern tıp birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Aşırı medikalizasyon, gereksiz reçete yazılması, ilaçların yan etkileri, doktorların sert tutumları ve bireylerin tedavi süreçlerine yeterince dahil edilmemesi gibi modern tıbba yüklenen bu eleştiriler bireyleri farklı tedavi arayışlarına yönlendirmiştir. Doğal kaynaklarla tedavi imkânı sunan, vücudun kendi kendini iyileştirme potansiyeline odaklanan Tamamlayıcı Alternatif Tedaviler (TAT) bireylerin başvurmuş olduğu tedavi yöntemlerindendir. Ülkemizde ve tüm dünyada giderek yaygınlaşmakta olan bu TAT yöntemlerinin bu denli artmasının sebeplerinden biri de sosyal etkileşimlerdir. Sosyal etkileşim, bireylerin veya grupların karşılıklı iletişim, etkileşim içerisinde oldukları, toplum içinde yer aldıkları her türlü sosyal ortamı içerisine alan süreçlerdir. Bu süreçler arkadaş çevresi, akrabalar, komşular ve sosyal medyadaki platformlardır. Bireyler bu süreçlerde birbirleri ile etkileşimli bir şekilde TAT yöntemleri hakkında bilgi ve deneyim paylaşımı yaparak insanların bu tedaviler hakkında daha kolay ve daha fazla bilgi edinmelerine ve TAT yöntemlerine olan ilginin artmasına sebep olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The concept of disease, which people encounter at every moment of their lives and have to deal with, has a history as old as human history. Each society has developed various methods against this concept in accordance with its own belief system or values. For example, herbal treatments, magic, meditation, prayers and worship are some of the treatment methods used to treat diseases and relieve their symptoms. The cultural heritage and belief systems of societies have enabled these traditional methods to be transmitted and continued from generation to generation. However, this situation began to change from the 19th century onwards, as modernism took its place in our lives and gradually strengthened its role in science. Developing technology has brought with it modern medicine based on scientific foundations. However, later modern medicine was subjected to many criticisms. These criticisms of modern medicine, such as over-medicalization, unnecessary prescriptions, side effects of drugs, harsh attitudes of doctors, and the lack of adequate inclusion of individuals in the treatment processes, have led individuals to seek different treatments. Complementary Alternative Therapies (CAM), which offer treatment opportunities with natural resources and focus on the body's self-healing potential, are among the treatment methods used by individuals. One of the reasons for the increase in these CAM methods, which are becoming increasingly widespread in our country and all over the world, is social interactions. Social interaction is the process that includes all kinds of social environments in which individuals or groups communicate and interact and take part in society. These processes are circle of friends, relatives, neighbors and social media platforms. During these processes, individuals share information and experiences about CAM methods interactively with each other, causing people to learn more about these treatments more easily and increasing interest in CAM methods.