Farklı yüzey bitim işlemleri ve kahve termal siklusunun lityum disilikat esaslı CAD-cam cam seramiklerin renk stabilitesi ve yarı saydamlığı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different surface finishing procedures and coffee thermocycling on color stability and translucency of lithium disilicate based CAD-cam glass-ceramics
- Tez No: 880332
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA TUNÇDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı yüzey bitim şekli uygulanan beş farklı cam seramik materyalinin kahve termal siklusu ve ardından uygulanan tekrar parlatma sonrası Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) renk koordinatları (L*, a*, b*, C* ve h), renk değişimi (E00), rölatif tranlusensi parametresi (RTP) ve tranlusensi değişiminin (RTP) incelenmesidir. Materyal ve Metod: Toplamda 100 adet A2 renk ve yüksek translusensiye (HT) sahip beş farklı cam seramik materyalden (IPS e.max CAD; GC Initial LiSi Block, Celtra Duo, Cerec Tessera, Amber Mill) 1,5 0,01 mm kalınlığında olacak şekilde hazırlandı. Prekristalize blok olan IPS e.max CAD ve Amber Mill seramik örnekleri üretici talimatları doğrultusunda kristalize edildi. Ardından her bir gruptaki örnekler yüzey bitim şekillerine göre 2 alt gruba ayrıldı: mekanik polisaj ve glaze (n=10). Örneklerin CIE L*, a*, b*, C ve h değerleri gri, siyah ve beyaz arka planlarda dental spektrofotometre (EasyShade V) ile ölçüldü (İlk ölçüm, 1). Ardından örnekler 5C ile 55C arasında 5500 devir kahve termal siklusuna tabii tutuldu. Yaşlanma sonrası örneklerin ikinci renk ölçümleri (2) aynı koşullarda tekrar edildi. Ardından tüm örneklere tekrar mekanik parlatma işlemi yapılarak üçüncü renk ölçümü (3) aynı koşullarda tamamlandı. İlk, ikinci ve üçüncü ölçümler arasındaki E00 miktarları, RTP ve RTP değerleri hesaplandı. İstatistiksel analiz üç yönlü Robust varyans analizi (ANOVA), iki yönlü Robust ANOVA ve Bonferonni çoklu karşılattırma testleri ile analiz edildi (=0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the International Commission on Illumination (CIE) color coordinates (L*, a*, b*, C*, and h), color change (E00), relative translucency parameter (RTP), and translucency change (RTP) of five different glass-ceramic materials with different surface finishes after thermal cycling and subsequent re-polishing. Materials and Methods: A total of 100 pieces of five different glass ceramic materials (IPS e.max CAD, GC Initial LiSi Block, Celtra Duo, Cerec Tessera, Amber Mill) with A2 color and high translucency (HT) were prepared with a thickness of 1.5 0.01 mm. The pre-recrystallized block IPS e.max CAD and Amber Mill ceramic samples were crystallized according to the manufacturer's instructions. The samples in each group were then divided into two subgroups according to their surface finish: mechanically polished and glazed (n=10). The CIE L*, a*, b*, C, and h values of the samples were measured using a dental spectrophotometer (EasyShade V) on gray, black, and white backgrounds (first measurement, 1). The samples were then subjected to a 5500 coffee thermal cycle between 5C and 55C. After aging, the second color measurement (2) was repeated under the same conditions. All the samples were then subjected to mechanical polishing again, and the third color measurement (3) was completed under the same conditions. The E00 amounts and RTP and RTP values between the first, second, and third measurements were calculated. Statistical analysis was performed using three-way robust analysis of variance (ANOVA), two-way Robust ANOVA, and Bonferroni multiple comparison tests (=0.05).