Orta-ciddi mitral kapak yetmezliği olan hastalarda balon ile genişletilen kapak ile kendiliğinden genişleyebilen kapağıntranskateter aort kapak implantasyonu yapılan hastalarda sonlanım noktaları açısından karşılaştırılması
Comparison of balloon-expandable valve and self-expandable valve in terms of endpoints in patients with transcatheter aortic valve implantation in patients with moderate-severe mitral valve regurgitation
- Tez No: 880446
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Aort Darlığı (AD) tüm dünyada kapak replasmanının en çok yapıldığı kapak hastalığıdır. Endikasyon dahilinde TAVI yapılan hastaların yaklaşık olarak %20-60'ına orta veya ciddi mitral yetersizliği (MY) eşlik etmektedir. Çalışmamızdaki amaç hem TAVI yapılan hastaların preop risk faktörlerine göre sağ kalım ve sonlanım noktalarını değerlendirmek hem de kullanılan kapak türünün mitral yetmezliğe etkisini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza; hastanemizde 2013-2021 tarihleri arasında TAVİ işlemi uygulanmış, orta veya ciddi mitral kapak yetersizliği olan ve katılma kriterlerini karşılayan 179 adet hasta dahil edildi. Hastaların; işlem notları, ölüm bildirimleri, demografik verileri, komorbiditeleri, işlem öncesi transtorasik ekokardiyografi (TTE) parametreleri incelendi. Bulgular: Orta-ciddi mitral kapak yetersizliği olan 179 hastadan oluşan grubumuzda 10(%5,5) hastane içi ölümü gözlendi. Başvuru kliniği olarak pulmoner ödem ile başvuran hastalara hastane içi mortalite grubunda anlamlı olarak daha sık rastlandığı gözlendi (p=0.001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Aortic Stenosis (AS) is the most common valvular disease for which valve replacement is performed worldwide. Approximately 20-60% of patients undergoing TAVI within the indication have moderate or severe mitral regurgitation (MR). The aim of our study was to evaluate the survival and endpoints of patients undergoing TAVI according to preoperative risk factors and to compare the effect of the type of valve used on mitral regurgitation. Method: In our study, 179 patients with moderate or severe mitral valve regurgitation who had undergone TAVI between 2013 and 2021 in our hospital and who met the inclusion criteria were included. Procedure notes, death notifications, demographic data, comorbidities, and pre-procedural transthoracic echocardiography (TTE) parameters were analysed. Results: In our group of 179 patients with moderate to severe mitral valve regurgitation, 10 (5.5%) in-hospital deaths were observed. Patients presenting with pulmonary oedema as the presenting clinic were significantly more common in the in-hospital mortality group (p=0.001).