Milletlerarası yatırım hukukunda çevrenin korunması
Environmental protection in international investment law
  1. Tez No: 880457
  2. Yazar: EMRE KÜLÜŞLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜNSELİ GELGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Yatırım faaliyetlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkileri, milletlerarası yatırımların teşviki ve korunmasına yönelik esaslar ile çevrenin korunmasına yönelik kamusal menfaatler arasında çatışmalara neden olması itibariyle, milletlerarası yatırım hukukunun tartışmalı konularından birini teşkil etmektedir. Milletlerarası yatırım hukukunda çevrenin korunmasını konu edinen bu çalışmada, milletlerarası yatırım anlaşmaları ve yatırım tahkimi yargılamalarına ilişkin inceleme ve değerlendirmelerde bulunularak, belirtilen çatışmaların giderilmesine katkıda bulunan hukuki müesseseler ortaya konulmaktadır. Bunun yanı sıra, kalkınma faaliyetlerinin sosyal, çevresel ve insan haklarına ilişkin boyutlarının göz önünde bulundurulmasını gerektiren sürdürülebilir kalkınma politikalarının rehberliğinden faydalanılarak, yakın dönem itibariyle yaygınlaşma eğilimi gösteren ilgili hukuki müesseselerin etkinliğinin artırılmasına olanak sağlayan reform çalışmaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The adverse effects of investment activities on the environment constitute one of the controversial issues of international investment law, as they cause conflicts between the principles for the promotion and protection of international investments and public interests for the protection of the environment. This study, which focuses on environmental protection in international investment law, examines international investment treaties and investment arbitration proceedings, and presents the legal institutions that contribute to the elimination of these conflicts. In addition, by utilizing the guidance of sustainable development policies that require the consideration of the social, environmental and human rights dimensions of development activities, the reform efforts that enable the enhancement of the effectiveness of these legal instruments, which have tended to become widespread in the recent period are put forward.