Primer dismenorede kinezyo bantlama ve yaşam stili değişikliklerinin ağrı, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of kinesio taping and lifestyle changes on pain, body awareness and quality of life in primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 545962
  2. Yazar: HANİFE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada primer dismenoreli (PD) bireylerde kinezyo bantlama ve yaşam stili değişikliklerinin ağrı, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmek amaçlandı. Araştırma PD tanısı almış, 18-40 yaş arası 60 birey üzerinde gerçekleşti ve iki gruba ayrıldı. Bireyler birinci menstrual siklusta sadece değerlendirildi, ikinci menstrual siklusta tedaviye başlandı, üçüncü menstrual siklusta tedavi sonlandırıldı ve değerlendirmeler tekrarlandı. Birinci gruptaki bireylere ikinci menstruasyonun birinci gününden itibaren doku muayenesine göre 3 günde bir değiştirilmek üzere kinezyo bantlama yapıldı ve yaşam stili değişiklikleri (öneriler ve gevşeme eğitimi) uygulandı. İkinci gruba ise ikinci menstruasyondan itibaren sadece yaşam stili değişiklikleri (öneriler ve gevşeme eğitimi) uygulandı. Bireylerin ağrı şiddeti“Görsel Analog Skalası”ile, basınç ağrı eşiği ve toleransı“algometre”ile, menstruasyon dönemindeki tutum ve davranışları“Menstruasyon Tutum Ölçeği (MTÖ)”ile, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi“Short Form-36 kısa formu”ile, gergin bantlar“skin rolling tekniği”ile, vücut farkındalığındaki değişim“Vücut Farkındalık Anketi”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of kinesio taping and lifestyle changes on pain, body awareness and quality of life in primary dysmenorrhea (PD). The research was carried out on 60 individuals between the age group of 18–40, who are diagnosed with PD and divided into two groups. Individuals were evaluated only in the first menstrual cycle, treatment was started in the second menstrual cycle, ending the treatment during the third menstrual cycle within a repeated manner and the evaluations were repeated. In the first group, kinesio taping was performed from the first day of the second menstruation according to the tissue examination according to the tissue examination, and the lifestyle changes (recommendations and relaxation training) were applied. The second group received only lifestyle changes (recommendations and relaxation training) since the second menstruation. The pain level of the cases was measured with“Visual Analogue Scale”, while measuring the pain threshold and tolerance with“algometer”; the behaviours and attitudes during menstruation period with“Menstruation Attitude Scale (MAS)”; health-related life quality with“Short Form-36”; tight tapes with“skin-rolling technique”; and changes in the body awareness with Body Awareness Questionnaire" form.