Matrakçı Nasuh minyatürlerinde kent kurgusu ve seramik yüzeylere tasarım örnekleri
Urban setting and design examples on ceramic surfaces in Matrakçı Nasuh's miniatures
  1. Tez No: 880473
  2. Yazar: BURÇAK DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERAP IŞIKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
16. yüzyılda yetişmiş en büyük değerlerimizden Matrakçı Nasuh, tarih, matematik, askeri, hat ve resim alanlarında eserler kaleme almıştır. Hayatı hakkında çok az bilgi mevcuttur. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı kaynaklarda 1480 yılı olarak geçmektedir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan Matrakçı Nasuh, padişahla birlikte seferlere katılmış ve bulundukları yerleri resmetmiştir. Minyatür sanatına kattığı özgün tasvirler topografik özellikleri ile belge niteliği taşımaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde Matrakçı Nasuh'un hayatı hakkında bilgi verilmiş ve kaleme aldığı eserler incelenmiştir. Menazilname'den seçilen on iki kent minyatürü incelenerek Matrakçı Nasuh'un resim dilini anlamak amaçlanmıştır. İkinci bölümde minyatür sanatında kent kurgusunun önemi, Matrakçı Nasuh'un minyatürleri ve Osmanlı minyatürlerindeki kent ve yerleşim çizimlerinin karakteristik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca Matrakçı Nasuh'un özgün tasvirlerinin günümüz sanat anlayışına yansımaları değerlendirilmiş ve topografik özellik taşıyan minyatürlerinin ilham verdiği sanatçılara örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise özgün uygulama çalışmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Matrakçı Nasuh, one of our greatest values who grew up in the 16th century, whote works in the fields of history, mathematics, military, calligraphy and painting. There is very little information available about his life. Although his exact date of birth is not known, it is stated as 1480 in some sources. Matrakçı Nasuh, who lived during the reign of Suleiman the Magnificent, participated in the expeditions with the sultan and painted the places they visited. The original depictions he added to miniature art have a documentary quality with their topografic features. In the fist part of the thesis, information about Matrakçı Nasuh's life was given and Works he whote were examined. It was aimed to understand Matrakçı Nasuh's painting language by examining twelve city miniatures selected from Menazilname. In the second part, the importance of urban fiction in miniature art, Matrakçı Nasuh's miniatures and the characteristic features of city and settlement drawings in Ottoman miniatures were examined. In addition, the reflections of Matrakçı Nasuh's original depictions on today's understanding of art were evaluated and examples of the artists inspired by his topographical miniatures were given. In the third part, originally applied works are included.