Vision reframed: Sensory formation and instrumentalization of trachoma (1914-1924)
Görüş yeniden şekillendi: Duyusal formasyon ve trahomun araçsallaştırılması (1914-1924)
  1. Tez No: 880507
  2. Yazar: ELİF BENGÜSU ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, bulaşıcı bir göz hastalığı olan trahomun anlatısının, yirminci yüzyılın başlarında tıp söylemindeki gelişmelerle birlikte nasıl bir regülasyon konusu haline geldiğini göstermeyi amaçlamaktadır. İlk bölüm, yirminci yüzyılın başlarında oftalmologların görme yetisini anlamaya yönelik değişen paradigmaları nasıl araçsallaştırdıklarına odaklanmaktadır. İkinci bölüm, tıp ve oftalmoloji üzerine uluslararası kongreleri analiz ederek bu araçsallaştırmanın ulusal sınırların ötesinde eşzamanlı olarak nasıl gerçekleştiğini incelemektedir. Üçüncü bölüm, görme duyusunda standartlar oluşturarak yeni yönetim tekniklerinin uygulama biçimlerini ortaya koymaktadır. Bu amaçla, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç edenlerin, göz hastalıkları konusunda bu tıbbi ve yönetim tekniklerin uygulandığı en büyük merkezlerden biri olan Ellis Adası'nda tıbbi muayeneden geçerken trahom ile ilgili yaşadıkları deneyimler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to demonstrate how the narrative of trachoma, an infectious eye disease, has become a subject of regulation with the developments in the medical discourse of the early twentieth century. To achieve this, the thesis comprises around five chapters, including an introduction and conclusion. The first chapter focuses on the early twentieth-century debates in which ophthalmologists instrumentalized changes in understanding vision. The second chapter examines how this instrumentalization occurred simultaneously across national borders by analyzing international congresses on medicine and ophthalmology. The third chapter aims to reveal how the new governmental techniques are applied by establishing standards in the sense of sight. This chapter focuses on the experiences of immigrants from the Ottoman Empire to the United States as they underwent medical examinations at Ellis Island, one of the largest centers for implementing these medical and governmental techniques on eye diseases.