Multiple skleroz'da uygulanan müzik dinletme ve progresif gevşeme egzersizinin yorgunluk ve uyku üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of music and progressive relaxation exercise on fatigue and sleep in multiple sclerosis: A randomised controlled trial
- Tez No: 880554
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİTAP ÖZDELİKARA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu araştırma, Multiple Skleroz'da müzik dinletme ve progresif gevşeme egzersizinin yorgunluk ve uyku üzerine etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, randomize kontrollü deneysel araştırma olarak üç gruplu (müzik, progresif gevşeme egzersizi ve kontrol grubu) üç ölçümlü desende planlanmıştır. Araştırma, Mayıs 2021-Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Veriler Ağustos 2023-Nisan 2024 tarihlerinde toplanmıştır. Örneklemi MS tanısına sahip, dahil edilme kriterlerini sağlayan 30 birey oluşturmaktadır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği, Yorgunluk Etki Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve giyilebilir teknoloji olarak akıllı bileklik ile alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı analizlerin yanı sıra Genelleştirilmiş Lineer Modeller ile grup zaman etkileşimleri bakılarak çoklu karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamalarının 41,10 olduğu, çoğunluğu %66,7 oranı ile kadınların oluşturduğu, katılımcıların %83,3'ünün evli, %80'inin üniversite mezunu olduğu, %50'sinin serbest mesleğe sahip olduğu belirlenmiştir. Katılımcılardan %93,3'ü aylık gelirini“gelir gidere denk”şeklinde belirtmiştir. Ayrıca katılımcıların hastalık süresinin %63,3 oranında 8 yılın üzerinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of music recital and progressive relaxation exercises on fatigue and sleep in patients with MS. Materials and Methods: A three-group, randomised controlled experimental research design including music listening, progressive relaxation exercise and control groups in a three-measure design. The research was conducted between May 2021 and July 2024. Data were collected between August 2023 and April 2024. The study sample consisted of 30 individuals with MS who met the inclusion criteria. Data were collected through a Descriptive Information Form, Fatigue Severity Scale, Fatigue Impact Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index and a smart wristband. For analysis, Generalised Linear Models were used with a description of sampling and comparison focusing on interactions of group time. Results: The mean age of the participants was 41.10 years; 66.7% were female, 83.3% were married, 80% had university degrees, and 50% were self-employed. 93.3% of the participants reported that their monthly income was equal to their expenses and 63.3% of the sample had been suffering from the disease for more than eight years.