Tip-1 Tip-2 ve gestasyonel diabetes mellitus tanılı annelerin emzirme başarısı ve emzirme öz yeterlililk algısının incelenmesi
Investigation of breastfeeding success and breastfeeding self-efficacy perceptions of mothers diagnosed with medicine-1 medicine-2 and gestational diabetes mellitus
- Tez No: 880610
- Danışmanlar: PROF. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma farklı diyabet tanısı (Tip-1, Tip-2, GDM) olan annelerin emzirme başarısını ve emzirme öz-yeterlilik algılarını karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. İzmir'de Aralık 2022-Nisan 2024 tarihleri arasında 32 Tip-1, 46 Tip-2 ve 47 GDM tanılı anne olmak üzere toplam 125 katılımcıyla yapılmıştır. Veriler“Tanıtıcı ve Obstetrik Özellikler Formu”,“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”,“Emzirme Öz-Yeterlilik Algı Ölçeği Kısa Formu”ve“Emzirme Takip Formu”araçlarıyla toplanmıştır. Farklı diyabet tanılı annelerin postpartum ilk 48 saatte emzirme başarısı (LATCH) üç grupta benzer (p=0.34) bulunmuştur. İlk 48 saat (p.001) ve Tip-2 (p=0.01) grubunun emzirme öz-yeterliliği kendi içinde izlemler arasında istatiksel olarak anlamlı bir şekilde fark tespit edilmiştir. GDM grubunda ise emzirme özyeterlilik izlemler arasında fark bulunmamıştır. Postpartum 1. ay ve 3. aydaki emzirme başarısı ile bebeği beslenme şekli arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardır (p=0.00). GDM'li annelerin Tip-1 ve Tip-2 diyabet tanılı annelere göre tam emzirme oranları daha yüksektir. Çalışma sonucunda emzirme başarısının Tip-1 grubunda diğer gruplara göre daha düşük olduğu ve emzirme öz-yeterlilik algısı Tip-1'de en düşük olmakla birlikte Tip-2 grubunda da zaman geçtikçe azaldığı tespit edilmiştir (p=0.01). Ancak GDM grubunda emzirme öz-yeterlilik değişiklik olmadığı görülmüştür. Bu doğrultuda hemşirelere riskli gruplara uygun girişimleri planlayarak emzirmelerini desteklemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to compare breastfeeding success and breastfeeding self-efficacy perceptions of mothers with different diabetes diagnoses (Type-1, Type-2, GDM). It was conducted in Izmir between December 2022 and April 2024 with a total of 125 participants, including 32 Type-1, 46 Type-2 and 47 mothers with GDM. Data were collected using the“Descriptive and Obstetric Characteristics Form”,“LATCH Breastfeeding Diagnostic Measurement Tool”,“Breastfeeding Self-Efficacy Perception Scale Short Form”and“Breastfeeding Follow-up Form”. Breastfeeding success in the first 48 hours postpartum (LATCH) of mothers with different diagnoses of diabetes was similar in the three groups (p=0.34). Breastfeeding selfefficacy in the first 48 hours (p.001) and Type-2 (p=0.01) groups was statistically significantly different between the follow-ups. In the GDM group, there was no difference in breastfeeding self-efficacy between the follow-ups. There was a statistically significant difference between breastfeeding success in the 1st and 3rd postpartum months and the way of feeding the baby (p=0.00). Mothers with GDM had higher rates of exclusive breastfeeding than mothers with Type-1 and Type-2 diabetes. As a result of the study, it was found that breastfeeding success was lower in the Type-1 group compared to the other groups and breastfeeding self-efficacy perception was the lowest in Type-1 and decreased over time in the Type-2 group (p=0.01). However, there was no change in breastfeeding self-efficacy in the GDM group. In this direction, nurses are recommended to support breastfeeding by planning appropriate interventions for risky groups.