Deneysel rat modelinde farklı greft materyalleri ile birlikte uygulanan mavi ışığın kemik iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of blue light on bone healing with different graft materials in experimental rat model
- Tez No: 880611
- Danışmanlar: PROF. DR. METE CİHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada farklı greft materyalleri ile birlikte uygulanan mavi ışığın kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, Mürekkep Balığı Grefti ve Demineralize Kemik Matriksi ile birlikte mavi led ışığının kırık iyileşmesi üzerine olan etkileri klinik, radyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Çalışmanın hayvan materyalini 8-12 aylık, 120 erkek Wistar Albino rat oluşturdu. Denekler her alt grupta 6 adet olmak üzere, önce 5 ana gruba daha sonra 7., 14., 21. ve 28. gün alt zaman gruplarına ayrıldı. Genel anestezi uygulamasının ardından gruplardaki deneklerin her birinin kalvaryum bölgelerine 8 mm çaplı, ortalama 3 mm derinliğinde kemik defekti oluşturuldu. Defekt oluşturulup kemik grefti ve mavi ışık uygulanmayan grup, kontrol grubu olarak değerlendirildi. Greft uygulanan diğer gruplar; demineralize kemik matriksi (DKM) grubu, demineralize kemik matriksi + mavi ışık (DKM+M) grubu, mürekkep balığı grefti (MBG) grubu ve mürekkep balığı grefti + mavi ışık (MBG+M) grubu şeklinde oluşturuldu. Denekler alt zaman gruplarına göre 7. 14. 21. ve 28. günlerde sakrifiye edildi. Sakrifikasyonun ardından kafatası röntgenleri çekildi ve defekt alanını içeren kemik doku örneği histopatolojik inceleme için alınarak skorlandı. Çalışmanın histopatolojik değerlendirmesinden elde edilen skorlar istatistiksel analize tabi tutuldu. Oluşturulan defektlere Demineralize Kemik Matriksi ve Mürekkep Balığı Grefti uygulanan gruplar arasında 7., 14., 21. ve 28. günlerin hiç birinde anlamlı bir fark olmadığı belirlendi. Mavi ışık + greft materyali uygulanan gruplar arasında 21. günde DKM+M grubunun diğer gruplara oranla daha hızlı bir iyileşme gösterdiği ancak 28. günde MBG+M ve DKM+M grubuyla aralarında anlamlı bir fark olmadığı belirlendi. 7. 14. 21. 28. günlerde elde ettiğimiz bulgulara dayanarak; MBG'nin sunduğu avantajlı yanları ile birlikte, kemik iyileşmesi üzerine etkisi daha önceki çalışmalarla ispatlanmış olan DKM kadar etkili bir greft materyali olduğu düşünüldü. Bununla beraber mavi ışığın kemik greftleri ile birlikte uygulandığında kemik iyileşmesini önemli ölçüde hızlandırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of blue light applied with different graft materials on bone healing. In the study, the effects of blue led light on fracture healing with Cuttlefish Graft and Demineralized Bone Matrix were evaluated clinically, radiologically and histopathologically. The animal material of the study consisted of 120 male Wistar Albino rats aged 8-12 months. The rats were first divided into 5 main groups, with 6 rats in each subgroup, and then into sub-time groups on the 7th, 14th, 21st and 28th days. After general anesthesia, a bone defect with a diameter of 8 mm and an average depth of 3 mm was created in the calvarial regions of each group. The group in which the defect was created and bone graft and blue light were not applied was considered as the control group. The other grafted groups were demineralized bone matrix (DMM) group, demineralized bone matrix + blue light (DMM+M) group, cuttlefish graft (MBG) group and cuttlefish graft + blue light (MBG+M) group. The subjects were sacrificed on the 7th, 14th, 21st and 28th days according to the sub-time groups. After sacrification, skull X-rays were taken and bone tissue samples including the defect area were taken for histopathologic examination and scored. The scores obtained from the histopathological evaluation of the study were subjected to statistical analysis. It was determined that there was no significant difference between the groups in which Demineralized Bone Matrix and Cuttlefish Graft were applied to the defects on the 7th, 14th, 21st and 28th days. Among the groups treated with blue light + graft material, it was determined that the DKM+M group showed a faster recovery on the 21st day compared to the other groups, but there was no significant difference between the MBG+M and DKM+M groups on the 28th day. Based on the findings obtained on the 7th, 14th, 21st and 28th days, MBG was considered to be as effective a graft material as DKM, whose effect on bone healing has been proven by previous studies, along with its advantages. In addition, it was observed that blue light significantly accelerated bone healing when applied together with bone grafts.