Peri-implantitisli bireylerin peri-implant oluğu sıvısında TREM-1, MMP-8 ve TIMP-1 seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of TREM-1, MMP-8 and TİMP-1 levels in peri-implant crevicular fluid of peri-implanted individuals
- Tez No: 880648
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZGEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, peri-implantitis hastalarında peri-implant oluğu sıvısında (PIOS) TREM-1, MMP-8 ve TIMP-1 düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmanın ikinci amacı ise ilgili belirteçlerin klinik periodontal parametrelerle korelasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplam 54 hasta (26 peri-implantitis, 28 peri-implant sağlıklı) dahil edildi. Çalışma kriterlerine uyan hastalardan PIOS alındı ve klinik periodontal parametrelerin ölçümü yapıldı. TREM-1, MMP-8 ve TIMP-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Klinik ve biyokimyasal parametreler nonparametrik yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular: TREM-1 (p=0.568) ve MMP-8 (p=0.945) arasında peri-implant sağlıklı ve peri-implantitis hastalarda istatistiksel olarak benzer bulunmuştur. TIMP-1 (p=0.000) düzeyleri peri-implantitis hasta grubunda peri-implant sağlıklı hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. MMP-8/TIMP-1 oranı peri-implantitis hasta grubunda daha yüksek bulundu (p=0, 000). Biyobelirteçler arasında pozitif korelasyon vardı (MMP-8 ve TIMP-1 (p=0.040) ve MMP-8 ve MMP-8/TIMP-1 (p=0.024)). Ayrıca, TIMP-1 ile MMP-8/TIMP-1 arasında negatif korelasyon vardı (p=0.001). TIMP-1 plak indeksi arasındaki negatif korelasyon vardı. Sonuç: Peri-implant hastalığın enflamatuar patogenezinde, TREM-1, MMP-8 ve TIMP-1'in sınırlı etkiye sahip olabileceği söylenebilir. Peri-implantitisin patogenezinde ilgili biyobelirteçlerin rollerinin değerlendirilmesi için çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between TREM-1, MMP-8 and TIMP-1 levels in peri-implant crevicular fluid (PIOS) in peri-implantitis patients. The second aim of the study was to evaluate the correlation of relevant markers with clinical periodontal parameters. Materials and Methods: A total of 54 patients (26 peri-implantitis, 28 peri-implant healthy) were included in the study. Peri-implant crevicular fluid was taken from the patients who met the study criteria, after the measurement of clinical periodontal parameters, peri-implant crevicular fluid were collected. TREM-1, MMP-8 and TIMP-1 levels were determined by ELISA method. Clinical and biochemical parameters were evaluated with nonparametric methods. Results: There was no significant difference between TREM-1 (p=0.568) and MMP-8 (p=0.945) between peri-implant healthy and peri-implantitis patients. TIMP-1 (p=0.000) levels were statistically significantly lower in the peri-implantitis patient group than in peri-implant healthy patients. MMP-8/TIMP-1 ratio was found to be higher in the peri-implantitis patient group (p=0.000). There were positive correlation between biomarkers (MMP-8 vs. TIMP-1 (p=0.040) and MMP-8 vs. MMP-8/TIMP-1 (p=0.024)). Moreover, there was a negative correlation between TIMP-1 and MMP-8/TIMP-1 (p=0.001). TIMP-1 is negative correlation between plaque index. Conclusion: Regarding the limits of this study, it can be said that the TREM-1, MMP-8 and TIMP-1 could have limited impact as predictors of peri-implant diseases. Longitudinal studies are required to assess their use, to monitor the impact of the peri-implantitis.