Periimplantitisli bireylerin periimplant oluğu sıvısında A PGLYRP1, TREM-1 VE IL-17 seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of A PGLYRP1, TREM-1 and IL-17 levels in periimplant clevi̇cular fluid of individuals with periimplantitis
  1. Tez No: 896368
  2. Yazar: EGE GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZGEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Periimplant hastalıkların patogenezinde, biyofilm ve konağın aşırı inflamatuar cevabı rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, periimplant oluğu sıvısında (PİOS) PGLYRP1, TREM-1 VE IL-17 seviyelerini periimplantitis ve periimplant sağlık durumlarında incelemek ve arasındaki farklılıkları belirleyebilmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 26 periimplant sağlık ve 26 periimplantitisli implantı mevcut olan toplam 52 birey dahil edildi. Periimplant sağlık ve periimplantitis grubunun klinik parametreleri kaydedildi. PİOS örneklerinde PGLYRP1, TREM-1 VE IL-17 Seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Biofilm and excessive inflammatory response of the host play a role in the pathogenesis of periimplant diseases. The aim of this study was to investigate the levels of PGLYRP1, TREM-1 and IL-17 in periimplant clevicular fluid (PICF) in periimplantitis and periimplant health conditions and to determine the differences between them. Material and Method: A total of 52 individuals with 26 periimplant healthy implants and 26 implants with periimplantitis were included in our study. Clinical parameters of the periimplant health and periimplantitis groups were recorded. PGLYRP1, TREM-1 and IL-17 levels were measured in PICF samples by ELISA method. Result: In the periimplantitis group, whole mouth probed pocket depth, clinical attachment level, plaque index, probed pocket depth of the sampled area and PICF volume were statistically significantly higher than in the periimplant health group, a positive correlation was observed between bleeding at probing and PICF IL-17 (p=0.039). A positive correlation was observed between bleeding at probing and PICF volume. There was a positive correlation between PICF TREM-1 and PIOS PGLYRP1 and between PIOS IL-17 levels. The difference in PGLYRP1, TREM-1 and IL-17 levels in the periimplantitis and periimplant health groups was not statistically significant. Conclusion: The results of our study showed that PGLYRP1, TREM-1 and IL-17 levels were similar in periimplant health and periimplantitis. Further studies are needed to elucidate the relationship between periimplant diseases and these biomarkers.