İlkokullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları çatışma düzeyi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki (Şanlıurfa ili örneği)
The relationship between the level of conflict experienced by teachers working in primary schools and organizational commitment (example of Şanlıurfa province))
- Tez No: 880651
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, Şanlıurfa ili ve ilçelerinde ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları çatışma düzeyi ve yaşadıkları çatışma düzeyinin örgütsel bağlılığı nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ili ve ilçelerinde ilkokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemi ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile 411 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde çatışma ölçeği ve üçüncü bölümde ise örgütsel bağlılık ölçeği uygulanmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Verilerin çözümlenmesi aşamasında SPSS programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin çatışma ve örgütsel bağlılıkları arasında negatif yönde orta düzey bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre örgütsel bağlılığın uyum, özdeşleşme ve içselleştirme boyutları ile öğretmenlerin çatışma davranışları arasında anlamlı bir ilişki ortaya koymaktadır. Katsayı sonuçlarına göre ise çatışma düzeyleri örgütsel bağlılığın alt boyutları üzerinde anlamlı yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of conflict experienced by teachers working in primary schools in Sanlıurfa province and its districts and how the level of conflict they experience affects organizational commitment were investigated. The population of the research consists of teachers working in primary schools in Sanlıurfa province and its districts. The sample consists of 411 teachers using simple random sampling method. The data collection tool of the research consists of three parts. The first section contains demographic information. In the second part, the conflict scale was applied, and in the third part, the organizational commitment scale was applied. In this research, the relational screening model was preferred. SPSS program was used to analyze the data. It was determined that there was a medium-level negative relationship between teachers' conflict and organizational commitment. According to the results of the analysis, there is a significant relationship between the adaptation, identification and internalization dimensions of organizational commitment and teachers' conflict behaviors. According to the coefficient results, conflict levels were found to be a significant predictor on the sub-dimensions of organizational commitment. In this research, the level of conflict experienced by teachers working in primary schools in Sanlıurfa province and its districts and how the level of conflict they experience affects organizational commitment were investigated. The population of the research consists of teachers working in primary schools in Sanlıurfa province and its districts. The sample consists of 411 teachers using simple random sampling method. The data collection tool of the research consists of three parts. The first section contains demographic information. In the second part, the conflict scale was applied, and in the third part, the organizational commitment scale was applied. In this research, the relational screening model was preferred. SPSS program was used to analyze the data. It was determined that there was a medium-level negative relationship between teachers' conflict and organizational commitment. According to the results of the analysis, there is a significant relationship between the adaptation, identification and internalization dimensions of organizational commitment and teachers' conflict behaviors. According to the coefficient results, conflict levels were found to be a significant predictor on the sub-dimensions of organizational commitment.