Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konusundaki değer yargılarının kurumun yönetim anlayışına olan etkileri
The effects of teachers' and administrators' value judgments on corporate governance and sustainability on the management approach of the institution in schools affiliated to the Ministry of National Education
  1. Tez No: 880671
  2. Yazar: İRFAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA CAN DURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Değişen yeni Dünya düzeninde kurumların adil, şeffaf, hesap verilebilir bir yönetim algısına sahip olması ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmaları toplumun bir beklentisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik kavramlarının giderek önem kazanmasına sebep olmuştur. Bu araştırmada Kocaeli ilinde yer alan bağlı okullarda görev yapan öğretmen ve idarecilerin kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konusundaki değer yargılarının kurumun yönetim anlayışına olan etkileri ele alınmıştır. Literatür taramasında konunun daha önce okullar düzeyinde incelenmediği Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik kavramlarının genelde iktisadi teşebbüsler nezdinde ele alındığı görülmüştür. Araştırmada kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik kavramlarının tanımları, tarihsel gelişimleri, Türk milli eğitim sisteminde kurumsal yönetim ve sürdürebilirlik konularında yapılan çalışmalar incelenerek Kocaeli ilinde görev yapan 181 öğretmen ve idareciden veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçları, kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik algılarının cinsiyet, yaş, branş ve unvan gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterdiğini, ancak bu farklılıkların genel bir eğilime işaret etmediğini ortaya koymaktadır. Cinsiyet ve yaş gruplarına göre algı farklılıkları belirgin olsa da, tüm katılımcılar genel olarak kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konularında olumlu bir tutuma sahiptir. Branşlar arasında gözlemlenen farklılıklar, öğretmenlerin branşlarına göre farklı önceliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bulgular, kurumların yönetim ve sürdürülebilirlik politikalarının oluşturulması ve geliştirilmesinde dikkate alınması gereken önemli faktör olarak değerlendirilebilir. Kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konularında etkili stratejiler geliştirmek için, demografik farklılıkların göz önünde bulundurulması önemlidir. Anahtar Kelimeler Kurumsal yönetim, sürdürülebilirlik, değer yargıs
Özet (Çeviri)
In the changing new world order, it is an expectation of the society that institutions should have a fair, transparent, accountable management perception and achieve a sustainable structure. This situation has caused the concepts of corporate governance and sustainability to gain importance. In this study, the effects of the value judgments of teachers and administrators working in affiliated schools in Kocaeli province on corporate governance and sustainability on the management understanding of the organization are discussed. In the literature review, it has been observed that the concepts of Corporate Governance and Sustainability have not been examined at the level of schools before, and the concepts of Corporate Governance and Sustainability have generally been addressed in the context of economic enterprises. In the study, the definitions of corporate governance and sustainability concepts, their historical development, studies on corporate governance and sustainability in the Turkish national education system were examined and data were collected from 181 teachers and administrators working in Kocaeli province. The results of the research reveal that perceptions of corporate governance and sustainability differ depending on variables such as gender, age, branch and title, but these differences do not indicate a general trend. Although there are significant differences in perceptions according to gender and age groups, all participants generally have a positive attitude towards corporate governance and sustainability. The differences observed between branches indicate that teachers have different priorities according to their branches. The findings can be considered as important factors to be taken into account in the formulation and development of corporate governance and sustainability policies. In order to develop effective strategies for corporate governance and sustainability, it is important to consider demographic differences. Keywords Corporate governance, sustainability, value judgmen