Arketipsel sembolizm bağlamında Bingöl masalları üzerine bir inceleme
A study on Bingöl tales in the context of archetypal symbolism
- Tez No: 880696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Milli kültürün en önemli malzemelerinden olan masallar, insanların ortak birikimlerini ve hayal dünyalarını yansıtmaktadır. Kültürel değerlerin taşıyıcısı olan masallar geçmiş ile gelecek arasında bağ kurmamızı sağlar. İnsanoğlu yüzyıllardan beri farkında olmadan masallar vasıtasıyla doğru ile yanlışı, iyi ile kötüyü birbirinden ayırt edebilmekte ve bu sayede ideal olana ulaşabilmektedir. Carl Gustav Jung'un ortaya koyduğu arketipsel sembolizm kavramı insanın evrensel bir sembol yaratma şeklidir ve insanlığın en köklü deneyimleri bu arketipler vasıtasıyla yansıtılmaktadır. İnsanlığın ortak mirası olan arketipler simgesel anlatılardır, bu yüzden arketiplerin anlamlandırılması gerekmektedir. Masallar simgelerle donatıldıkları için bu anlatıların sembolik yapısını çözmede arketipsel sembolizm kavramı oldukça kolaylık sağlamaktadır. Masallar aracılığıyla insanlar kendi özlerine dönerek bilinçaltının zenginliklerine ulaşmışlardır. Bu bağlamda Bingöl merkez ve köylerinden derlenip yazıya geçirilen masallar arketipsel sembolizm metoduyla incelenerek masallardaki örtük unsurlar anlamlandırılmıştır. Çalışmanın ana konusu olan arketipler hakkında bilgi verildikten sonra bu arketiplerinin benlik üzerindeki etkileri incelenmiş ve arketiplerin masallara nasıl yansıdığı aktarılmıştır. Bunun sonucunda da masalların sembolik yapısı hakkında bilgi edinilerek masalların oluşmasında bu arketiplerin rolünü aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tales, one of the most important elements of national culture, reflect the common experiences and imaginative worlds of people. Tales, which are carriers of cultural values, allow us to establish a connection between the past and the future. For centuries, humanity has been able to distinguish between right and wrong, good and evil, through tales, often without even realizing it, and thus can reach the ideal. The concept of archetypal symbolism, introduced by Carl Gustav Jung, is a universal way of creating symbols, and humanity's deepest experiences are reflected through these archetypes. Archetypes, which are the common heritage of humanity, are symbolic narratives; therefore, it is essential to interpret these archetypes. Since tales are filled with symbols, the concept of archetypal symbolism significantly aids in deciphering the symbolic structure of these narratives. Through tales, people have turned inward, accessing the riches of the subconscious. In this context, tales collected from Bingöl's center and villages have been analyzed using the method of archetypal symbolism, and the implicit elements within these tales have been interpreted. After providing information about the archetypes, which are the main focus of the study, their effects on the self have been examined, and how these archetypes are reflected in tales has been conveyed. Consequently, by gaining insight into the symbolic structure of tales, the role of these archetypes in the formation of tales has been attempted to be conveyed.