Verilen genlik ve frekansta titreşim masası tasarımı
  1. Tez No: 8807
  2. Yazar: AHMET NAFİ PEKÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
iv ÖZET Titreşimin faydalı uygulamaları teknikte giderek yaygınlaş maktadır. Pratikte titreşim problemlerinin çözülmesi için titreşim teoresinin iyi bilinmesi gerekir, Teknikte mevcut titreşimler çoğunlukla sinusoidal kanunlara uyarlar. Bunlara harmonik titreşimler adı verilir. Bu tezde, titreşimin faydalı bir uygulaması olarak Türkiye'de üretilen akümülatörlerin titreşim mukavemetlerini belirlemek için özel bir titreşim masasının dizaynı öngörülmüştür. Bu cihazda krank biyel mekanizması vasıtasıyla dikine bir titreşim elde edilmiştir, titreşim teorisi hakkında bazı bilgiler verilerek sistem de oluşan sönümsüz zorlanmış titreşimler incelenmiştir. Son olarak titreşim masasının elemanlarının mukavemet hesapları yapılarak imalatı Anadolu Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Useful application of vibration, has been extended widely in industry. In order to solve vibration problems in practical uses, the theory must be understood completely. Present vibra tions in industry obey entirely to the sinusoidal rules, which are called Harmonic vibrations. In tMs thesis, as a useful application of vibration, the design of special vibrating table is offered to determine the strenght of accumulators produced in Turkey, In the design set montioned above, a vertical vibration has obtained with the aid of crank connecting rod. After giving theory of vibration in detail analysis has been made for the undamped forced vibrations seen at the system. At last, calculation of strenght of vibrating table elements has been made, then, production has been accomplished at the laboratories of Mechanical Engineering Department of Engineering Faculty at the Anatolian University,