Taşıt koltuklarını test etmede kullanılmak üzere değişken genlik ve frekanslı bir titreşim masası tasarımı ve imalatı
- Tez No: 55274
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
m TAŞIT KOL TURLARINI TEST ETMEDE KULLANILMAK ÜZERE DE?İŞKEN GENLİK ve FREKANSLI BİR TİTREŞİM MASASI TASARIMI ve İMALATI Yüksek Lisans Tezi Süleyman KÜRKÇÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1996 ÖZ Titreşimin faydalı uygulamaları teknikte giderek yaygınlaşmaktadır. Pratikte titreşim problemlerinin çözülmesi için iyi geliştirilmiş teorik yaklaşımlar gerekmektedir. Uygulamada kullanılan titreşimler çoğunlukla harmonik titreşim adı verilen sinusoidal titreşimlerdir. Bu tezde, ilk iş olarak titreşim teorisi gözden geçirilip ve sonrada yay ve sönüm elemanlarının sabitlerini belirlemede kullanılmak üzere bir tezgah tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Bu yay ve sönüm elemanları, taşıt sürücülerini aşırıIV titreşimin zararlı etkilerinden korumayı amaçlamaktadır. Bu cihazda dengelenmemiş kütle vasıtasıyla dikine 0.2-1.5 cm genlikleri arasında bir titreşim elde edilmeye çalışılmıştır. Son olarak genliği 15 cm, dalga periyodu 5 m olan bir sinüs dalgasının bulunduğu yolda 60 km/s hızda giden bir taşıtın titreşimi incelendi. Bilim kodu :225.06.01 Anahtar Kelimeler : Sayfa adedi :77 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halit KARABULUT
Özet (Çeviri)
DESIGN AND MANUFACTURE OF A VIBRATION STAND TO TEST VEHICLE SEATS M. Sc. Thesis Süleyman KÜRKÇÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT The application of vibration in technology is widely used. In practice solution of the vibration problems require well-developed theoretical approaches. Vibration used for several applications are mostly sinusoidal and called harmonic oscillation, hi this study initially the literature of vibration is reviewed and then a vibration stand is designed and manufactured for the test of spring and damper constants that are used to protect the drivers from harmful effects of vibration. By this stand a vertical vibration ranging from 0.2 cm to 1.5 cm amplitude is obtained by means ofVI an unbalanced mass. Finally considering a wavy road having 15 cm amplitude and 5 m wave length, the vibration of a vehicle moving 60 km/h speed is theoretically examined. Science code :225.06.01 Key words Page number :77 Adviser : Assist. Prof. Halit KARABULUT