Beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin eğitim teknolojileri kullanım yeterliliklerinin incelenmesi
Examination of physical education, music, visual arts teachers' ability to use educational technologies
- Tez No: 880717
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada ortaokullarda görev yapan beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin eğitim teknolojileri kullanım yeterliliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden, genel tarama modeline göre tasarlanan araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Bursa ili Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde görev yapan 90 beden eğitimi öğretmeni, 49 müzik öğretmeni ve 36 görsel sanatlar öğretmeni ile oluşturulmuştur. Veri toplama araçları olarak Öğretmenlerin Eğitim Teknoloji Yeterliliklerini Belirleme ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Toplanan verileri analiz etmek için ikili grupların karşılaştırılmasında Independent Samples T Testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında One Way ANOVA Testi kullanılmıştır. Normal dağılım sergileyen gruplar arasındaki farklılığın karşılaştırılmasında Post Hoc testleri kullanılmıştır. Normal dağılım sergilemeyen ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi, ikiden fazlı grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Normal dağılım sergilemeyen gruplar arasındaki farklılığın karşılaştırılmasında Mann Whitney U, Korelasyon analizinde Pearson ve Spearman Korelasyon Analizleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, cinsiyet değişkeninin derse teknoloji entegrasyonu alt boyutunda kadınlar lehine anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Bunun yanında meslek kıdem değişkenine göre mesleki kıdemi 1-5 yıl ve 6-10 yıl aralığında olan öğretmenlerin, 16-20 yıl aralığında olan öğretmenlere göre ve 6-10 yıl aralığında olan öğretmenlerin, 11-15 yıl aralığında olan öğretmenlere göre teknoloji okuryazarlığı algılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Son olarak ise görev yaptıkları ilçe değişkenine bakıldığında . Nilüfer ve Osmangazi ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin, Yıldırım ilçesinde görev yapan öğretmenlere göre eğitim teknoloji yeterliliklerini belirleme algılarının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Supervison : In this study, it was aimed to examine the educational technology usage competencies of physical education, music and visual arts teachers working in secondary schools. The sample of the study, which was designed according to the general survey model from quantitative research methods, was composed of 90 physical education (PE) teachers, 49 music teachers and 36 visual arts teachers working in Nilüfer, Osmangazi and Yıldırım districts of Bursa province in the 2022-2023 academic year. The scale of Determining Teachers' Educational Technology Competences and personal information form were used as data collection tools. To analyze the collected data, Independent Samples T Test was used to compare two groups, and One Way ANOVA Test was used to compare more than two groups. Post Hoc tests were used to compare the differences between normally distributed groups. Mann Whitney U Test was used to compare binary groups that did not exhibit normal distribution, and Kruskal Wallis H Test was used to compare groups with more than two phases. Mann Whitney U was used to compare the differences between groups that were not normally distributed, and Pearson and Spearman Correlation Analyzes were used for correlation analysis. As a result of the analyses, a significant difference was observed in favor of women in the technology integration sub-dimension of the gender variable. In addition, according to the professional seniority variable, teachers with professional seniority between 1-5 years and 6-10 years have higher perceptions of technology literacy than teachers with 16-20 years of experience, and teachers with 6-10 years of experience have higher perceptions of technology literacy than teachers with 11-15 years of experience. was found to be high. Finally, when we look at the district variable in which they work. It has been observed that teachers working in Nilüfer and Osmangazi districts have higher perceptions of determining educational technology competencies than teachers working in Yıldırım district.