Obstrüktif uyku apne sendromunun şiddeti ile ortalama trombosit hacmi ve nötrofil/lenfosit oranı arasındaki ilişki
The relationship between obstructive sleep apnea syndrome and mean platelet volume and neutrophil / lymphocyte ratio
- Tez No: 880724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KARAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Chest Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: OUAS (obstrüktif uyku apne sendromu), toplumda sık görülen, birçok sistemik etkisi bulunan önemli bir uyku bozukluğudur. Hipertansiyondan uykuda ani ölümlere kadar en önemli komplikasyonları kardiyovasküler sistemde üzerinde görülmektedir. Bu nedenle OUAS'lı hastalara erken tanı koymak ve tedavi etmek, mortalite ve morbiditeyi de azaltacaktır. OUAS'lı hastalarda etiyoloji kesin olarak bilinmemesine karşın, yoğun yerel ve sistemik inflamasyon varlığı gösterilmiştir. OUAS'da üst solunum yolu inflamasyonu hava yolu tıkanmasında önemli rol oynar. Buna karşın sistemik inflamasyon kardiyovasküler morbiditeyi etkiler. Sistemik inflamasyonda bilinen C reaktif protein (CRP), leptin, TNF-α, interlökin-6 gibi güçlü proinflamatuar belirteçlerin varlığı artmış olarak gösterilmiştir. Ancak bu belirteçlerinher yerde çalışılması mümkün değildir, mümkün olsa dahi maliyet uygun değildir. Bu çalışmada amaç;Ortalama Trombosit Hacmi ve Nötrofil Lenfosit Oranı düzeylerinin ölçümünün OUAS varlığı ve şiddetiyle ilgili tanı değerinin belirlenmesidir. Yöntem: Polikliniğe başvuran her hastada tam kan sayımı çalışılması hemen her yerde yapılabilir ve maliyet olarak uygun bir materyaldir. Bu çalışmaya toplam 351 olgu alındı.Tüm olgulara Polisomnografi(PSG) yapıldı. PSG sonucuna göre hastaların 211'i orta-ağır, 62'si hafif OUAS ve 78'i kontrol grubuna alındı. Ayrıca hastalardan OTH, Nötrofil ve Lenfosit sayısı düzeylerini içeren laboratuvar tetkikleri için PSG öncesi kan alındı. Bu gruplarda bakılan değerlere göre OTH veNLO'nın hastalığın şiddeti ve OUAS ile ilişkisine bakılmıştır. Sonuç: Çalışmamızda OUAS varlığı ile OTH arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ancak OTH ve OUAS varlığı arasında negatif korelasyon izlenmiştir. Çalışmamız literatür ile uyumsuz bulunmuştur. Bu durumda çalışmamıza alınan olguların sigara içiciliği, DM, HT, KAH gibi komorbit durumlarının göz ardı edilmesinin payı olabileceği düşünülmektedir ve bu durum çalışmamızı önemli ölçüde sınırlandırmaktadır. Çalışmamızda Apne Hipopne İndeksi ile OTH arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamızda NLO ve OUAS arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ancak çalışmamızda düşük dereceli inflamasyona neden olabilecek diğer kriterler dışlanmamış olup daha detaylı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose:OSAS (obstructive sleep apnea syndrome) is an important sleep disorder with many systemic effects, which is frequently seen in society. The most significant complications occur in the cardiovascular system, varying from hypertension to sudden death in sleep. Thus, getting an early diagnosis in patients with OSAS and treatment will abate the mortality and morbidity. It will also be possible to protect these patients from the cardiovascular mortality and morbidity of OSAS at early stages if any parameters that show the risk of cardiovascular disease can be found.Although the etiology of OSAS is uncertain, intense local and systemic inflammation are present in these patients. In obstructive sleep apnea syndrome, upper airway inflammation has a potential role in upper airway collapse, whereas systemic inflammation relates to cardiovascular morbidity. The presence of systemic inflammation, characterized by elevated levels of certain potent pro-inflammatory mediators, such as C reactive protein, leptin, TNF-α, IL-6, may predispose to the development of cardiovascular complications observed in patients with OSAS.However, thesebiomarkersare not ableto workwhereverpossible,even ifnotcost-effective. In the present study, we aimed to determining the diagnostic value of main platelet volume and neutrophil lymphocyte ratiolevels to show the presence and severity of OSAS. Methods: In all patients who admitted to the clinic that complete blood count can be done almost anywhere and cost effective. A total of 351 patients were included in this study. All patients polysomnography (PSG) was performed. Based on the PSG results, 211 cases were diagnosed as moderate to severe OSAS, 62 cases were diagnosed as mild OSAS and 78cases, which are not diagnosed as OSAS, were included in the control group.It alsocontains the values ofneutrophils and lymphocytesfrom patientsfor laboratory tests,blood samples were takenbeforePSG.Viewed in this group based on the values, mean platelet volume and value of the ratio of neutrophils and lymphocytes; OSAS severity and association with OSAS were analyzed. Result: In our study, significant relitionship was found between MPV and OSAS. However,a negative correlationwas observedbetween the presence ofMPVand sleep apnea. This studywasincompatiblewith the literature.In our study,a statisticallysignificant difference was foundbetweenapneahipopne index andMPV. In our study,a statistically significantdifference was observedbetweenNLRand sleep apnea. However, the studyof othercriteriathat may causelow-gradeinflammationandfurtherstudies are needed toexcluded.