L1 Metodunun bazı kesirli türevlere uygulanması
Application of L1 method to some fractional derivatives
- Tez No: 880764
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde bulunan bazı kesirli türevlere değinilmiştir. Caputo-Fabrizio, Sabit Orantılı-Caputo-Fabrizio kesirli türevlerine ayrıklaştırma yöntemi uygulanmıştır. Lagrange interpolasyonu ve geri fark polinomlu metotların kullanımı önerilmiştir. Bazı kesirli türevler nümerik olarak çözülerek, farklı mertebeden kesirli türevler için simülasyonlar sunulmuştur. Son olarak bulduğumuz yaklaşık çözüm ile gerçek çözümün verileri karşılaştırılarak hata payları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some fractional derivatives found in the literature are mentioned.The discretization method has been applied to Caputo-Fabrizio, Constant Proportional-Caputo-Fabrizio fractional derivatives. The use of Lagrange interpolation and back difference polynomial methods have been proposed. Some fractional derivatives are solved numerically, and simulations are presented for fractional derivatives of different orders. Finally, the margin of error was calculated by comparing the approximate solution we found with the exact solutions.