Algılanan helikopter ebeveynlik tutumu ile anksiyete düzeyi ve depresif belirtiler arasındaki ilişki: Öz yeterlik ve duygu düzenlemenin aracı rolü
The relationship of perceived helicopter parenting attitude with anxiety level and depressive symptoms: The mediating role of self-efficacy and emotion regulation
  1. Tez No: 880779
  2. Yazar: ALMAZ BANNAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SARANDÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan helikopter ebeveynlik tutumu ile anksiyete ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide öz yeterlik ve duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü incelemektir. Çalışma örneklemini 18-30 yaş aralığında 212 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği”,“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği', ”Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği“ ve ”Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği" çevrimiçi form aracılığıyla sunulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25,0 ve AMOS 24,0 programlarından yararlanılmıştır. Analizlerin sonucunda, algılanan helikopter ebeveyn tutumları ve bazı alt boyutları ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında olumlu yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Aracılık analizi sonuçları, algılanan helikopter anne tutumu ve etik ve ahlaki konularda helikopterlik alt boyutu ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkiye öz yeterlik, duygu düzenleme becerileri ve duygu düzenleme becerilerinin bazı alt boyutlarının aracılık ettiğini göstermektedir. Korelasyon bulguları incelendiğinde, helikopter ebeveynlik tutumları arttıkça anksiyete ve depresyon düzeyinin arttığı gözlemlense de, aracılık analizi sonuçları, öz yeterlik ve duygu düzenleme becerilerinin geliştirilebildiği durumlarda bu psikopatolojilerin ortaya çıkma riskinin azaltılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of perceived helicopter parenting attitude with anxiety and depression levels and the mediating role of self-efficacy and emotion regulation skills in this relationship. The study sample consists of 212 students between the ages of 18-30.“Personal Information Form”,“Perceived Helicopter Parent Attitude Scale”,“General Self-Efficacy Scale”,“Emotion Regulation Skills Scale”and“Depression, Anxiety and Stress Scale”were presented to the participants through the online form. SPSS 25.0 and AMOS 24.0 programs were used in the analysis of the data obtained. As a result of the analyses, it was determined that there was a positive and significant relationship of perceived helicopter parent attitudes and some of its sub-dimensions with anxiety and depression levels. Mediation analysis results show that the relationship of perceived helicopter mother attitude and the sub-dimension of helicopter attitude on ethical and moral issues with anxiety and depression is mediated by self-efficacy, emotion regulation skills and some sub-dimensions of emotion regulation skills. When correlation findings are examined, although it is observed that the level of anxiety and depression increases as helicopter parenting attitudes increase, the results of the mediation analysis suggest that the risk of the emergence of these psychopathologies can be reduced in cases when self-efficacy and emotion regulation skills can be improved.