Ceylanpınar ovasında arı otunun (phacelia tanacetifolia bentham.) bazı tarımsal özellikleri ve tohum verimine farklı ekim zamanlarının etkileri üzerinde bir araştırma
Effects of different sowing dates on yield and agronomic character of phacelia (phacelia tanacetifolia bentham) under Ceylanpınar plain conditions
  1. Tez No: 88080
  2. Yazar: CESUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ CEYLANPINAR OVASINDA ARI OTUNUN (Phacelia tanacetifolia Bentham) BAZI TARIMSAL ÖZELLİKLERİ VE TOHUM VERİMİNE FARKLI EKİM ZAMANLARININ ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTD3MA. CESUR YILDIZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Turan SAĞLAMTİMUR Yü : 1999, Sayfa :41 Jüri : Prof. Dr. Turan SAĞLAMTİMUR : Prof. Dr. Veyis TANSI : Doç. Dr. Ulviye KUMOVA Ceylanpınar ovasında an otunun farklı ekim zamanlarının tarımsal özellikler ve tohum veriminin saptanması amacıyla yürütülen bu çalışmada, ekim zamanları 1 Ekim tarihinden başlayarak 15 'er gün ara ile 6 ekim zamanı uygulanmıştır. Deneme sıra arası 60 cm ve 4 tekerrürlü kurulmuştur. Elde edilen sonuçlardan, çıkış süresi ilk ekim zamanından başlayarak son ekim zamanına göre 9-50 gün arasında, çiçeklerime süresinin 29-33 gün, bitki boyunun 64-67.5 cm arasında, çiçek sayısının 46.750-55.750 adet/bitki, 1000 tane ağırlığının 2. 148-2.295 g ve tohum veriminin 21.525-36.575 kg/da arasında değiştiği, belirlenmiştir. Elde edilen araştırma bulgularına göre en uygun ekim zamanının 1 ekim - 1 kasım tarihleri arasında olduğu saptanmıştır. Anahtar Kerimeler : An otu, ekim zamanı, verim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS EFFECTS OF DIFFERENT SOWING DATES ON YIELD AND AGRONOMIC CHARACTER OF PHACELIA (Phacelia tanacetifolia Bentham) UNDER CEYLANPINAR PLAIN CONDITIONS CESUR YILDIZ INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Turan SA?LAMTİMUR Year: 1999, Pages :41 Jury :Prof. Dr. Turan SA?LAMTİMUR Prof. Dr. Veyis TANSI Doç. Dr. Ulviye KUMOVA This study was carried out to determine the most suitable sowing dates as winter crops with 60 cm spacing and with 4 replications under Ceylanpinar plain condition. Sowing dates were arranged with 15 days intervals beginning from 1 October. It has been determined days to emergence changed between 9 and 50 day, days to flowering changed between 33 and 29 days, plant heights changed between 64 and 67.5 cm, number of flowers changed between 46.75 and 55.75 number/plant, weight of 1000 seeds changed between 2.148 and 2.295 g., seed yield changed between 21.525 and 36.575 kg/da. According to the results the first three sowing dates between the first October and the first November were found out on most suitable sowing date. Key Words : Phacelia, Sowing date, Yield. n