Otoyol tünellerinde kaya sınıflama sistemlerinin belirlenmesi ve T2 'ayran' tünelinde uygulanması
Determination of rock classification systems in motorway tunnels and application in tünnel T2 'ayran'
- Tez No: 88095
 - Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ OTOYOL TÜNELLERİNDE KAYA SINIFLAMA SİSTEMLERİNİN BELİRLENMESİ VE T2“AYRAN”TÜNELİNDE UYGULANMASI Ferhat AYDIN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Aziz ER TUNÇ Yıl: 1998, Sayfa : 60 Jüri : Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Jüri : Yard. Doç. Dr. Şaziye ABACİ Jüri : Yard. Doç. Dr. Altay ACAR Son yıllarda tünellerin büyük bir çoğunluğu Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM) ile yapılmaktadır. Kaya sınıfının doğru olarak belirlenmesi NA TM için önemlidir. Çünkü destekleme tipleri kaya sınıflarına göre değişiklik gösterir Bu ise ekonomiyi ve stabiliteyi doğrudan etkiler. Geçmişten bugüne kadar biıçok kaya sınıflaması yapılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin güneyinde yapımı devam eden Tarsus - Adana - Gaziantep Otoyolunda NATM metoduna göre yapılan tünellerde uygulanan kaya sınıflaması irdelenecektir. Anahtar Kelimeler : Tünel, Kaya Sınıflaması, Destekleme Tipi. NATM, Barton
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DETERMINATION OF ROCK CLASSIFICATION SYSTEMS IN MOTORWAY TUNNELS AND APPLICATION IN TUNNEL T2“ AYRAN ”Ferhat AYDİN DEPARTMENT OF GEOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSTIY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Year: 1998, Page: 60 Jury: Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Jury: Yard. Doç. Dr. Şaziye ABACI Jury: Yard. Doç. Dr. Altay ACAR Most tunnels today are constructed using New Austrian Tunnelling Method ( NATM ). Determination of the actual Rock Class is important for NATM, since the support types show variations according to the Rock classes This directly affects both economy and stability. From the past until the present days many rock classifications systems have been developed. In this study, the rock classification applied for the tunnels of the Tarsus - Adana - Gaziantep Motorway which is being constructed in the Southern part of Turkey is studied Key Words : Tunnel, Rock Mass Classification, Support type, NATM, Barton II