Kirazın (P.avium) modifiye atmosferde paketlenmesi ve depolanması
Storage and modified atmosphere packaging of sweet cherry (P.avium)
- Tez No: 88097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ KİRAZIN(/»gvfaw)MODİFİYE ATMOSFERDE PAKETLENMESİ VE DEPOLANMASI Aşkın BAHAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESt FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman :Doç.Dr.Ömür.DÜNDAR Yıl: 1998, Sayfc : 84 Jüri : Doç.Dr.Ömür DÜNDAR Prof.Dr.Sinan ETİ Doç. Dr. Ali KÜDEN OZ Bıı çalışına.depolama ömrü kısıdı olan,uluslarası pazarda aranır nitelikteki Akşehir Napolyonu kirazının çeşitli uygulamalarla derim sonrası kalite kriterlerinin korunabilmesi, fizyolojik ve mantarsal bozuklukların azaltılabilmesi, raf ömürlerinin dalın uzun süreli olabilmesi için yeni yöntemleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yapılan çalışmalarda Modidye Atmosfer Paketleme (MAP) sistemiyle birlikte yapılan suyla önsoğutma (hydrocooling) ve fungusit uygulamaları tamamlandıktan sonra kirazlar S lıafla süreyle depolanmıştır. Sonuçta MAP,()ıısoğutma ve fungusit uygulamalarının birlikte kullanıldığı kirazlarda kalite kriterlerinin diğer uygulamalara göre çok daha iyi olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kiraz. Derim, Paketleme Evi, Önsoğutma, Depolama III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS STORAGE AN» MODIFIED ATMOSPHERE PACKAGING OF SWEET CHERRYü»qr/m») Aşkın BAHAR DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doc.Dr.OmOr DÜNDAR Ycar:1998,Pagc:84 Jury : Doç.Dr.Ömur.DÜNDAR Prof.Dr.Sinan ETİ Doc.Dr.Ali KÜDEN ABSTRACT This study aims at bringing out the new methods for the Akşehir Napokıcn Sweet Chccrics o ('which storing live is limited and preferable in the international market with the different applications after the collection for keeping the critcrian of quality decreasing the physiological and fungal spoils, increasing the shelf life. In the studies after the hydrocooling and fungicide studies which would be carried out with MAP system completed sweet chccrics were packaged and stored for 5 weeks. As a result sweet cherries on which MAP, hydrocooling and fungicide studies were carried out together critcrian of quality was more effective. Key Words : Sweet Cherry, Harvesting, Packing House, Hydrocooling, Storage IV