Yenidoğan kadavralarda Ligamentum petrosphenoidale'nin anatomisi ve Nervus abducens ile olan ilişkisinin incelenmesi
Anatomy of the petrosphenoidal ligament and its relationship with the abducens nerve in newborn cadavers
  1. Tez No: 881014
  2. Yazar: BURAK OĞUZHAN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYMEN VARILLE, PROF. DR. ORHAN BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Lig. petrosphenoidale, petroklival bölgede yer alan önemli bir yapıdır. Apex partis petrosae ile clivus veya proc. clinoideus posterior arasında uzanmaktadır. Lig. petrosphenoidale'nin morfolojisi ve çevre yapılarla ilişkisi farklılık gösterebilir ve bu durum klinik ve cerrahi açıdan önemlidir. Bu çalışmada yenidoğan kadavralarda lig. petrosphenoidale'nin anatomisi ve n. abducens ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. %10 formalinle fikse edilmiş 10 yenidoğan kadavrası kullanılarak, her iki taraftaki 20 lig. petrosphenoidale ve n. abducens incelendi. Lig. petrosphenoidale'lerin yapısı, ligamentin ön ve arka tutunmasının genişliği, ligamentin en dar bölümünün konumu-genişliği, ligamentin n. abducens ile olan ilişkisi ve n. abducens'in ligamentin altında yer alan kısmının çapı değerlendirildi. Morfometrik ölçümler için makro modda fotoğraflar çekildi ve ardından ImageJ programı kullanılarak ölçümler gerçekleştirildi. Lig. petrosphenoidale genellikle kelebek şeklindeydi, arkada apex partis petrosae'ya önde ise clivusa veya proc. clinoideus posterior'a bağlanıyordu. Ligamentin ortalama uzunluğu 6,58±1,4 mm idi. Ligamentin arka yapışma yerinin ortalama genişliği 3,12±0,63 mm olarak ölçüldü. Ligamentin ön yapışma yerinin ortalama genişliği 3,12±0,5 mm idi. N. abducens, tüm örneklerde ligamentin altında yer alıyordu. Genellikle ligamentin 1/3 lateral kısmında (%70) yerleşik olduğu görüldü. N. abducens'in ligament altında yer alan kısmının ortalama çapı 0,8±0,12 mm idi. Lig. petrosphenoidale, petroklival bölgede önemli bir anatomik dönüm noktası görevi görmektedir. Ayrıca n. abducens, n. trigeminus ve a. carotis interna gibi birçok anatomik yapıya da yakın komşuluk göstermektedir. Bu nedenle bu ligament ve çevre yapıların anatomisinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Yenidoğan kadavraları üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmayla elde edilen lig. petrosphenoidale'nin anatomisi ve n. abducens ile olan ilişkisi konusundaki artmış bilgi, cerrahi prosedürlerin başarısının artmasına ve cerrahi komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The petrosphenoidal ligament (PSL) is an important structure in the petroclival region at skull base. It is located between the petrous apex and the clivus or posterior clinoid process (PCP). The morphology of the PSL and its relationship to surrounding structures can vary, which is clinically and surgically important. This study aimed to examine the anatomy of the PSL and its relationship with the abducens nerve (AN) in newborn cadavers. Using 10% formalin-fixed newborn cadavers, 20 PSLs and ANs were examined bilaterally. The structure of the PSL, the width of the anterior and posterior attachment of the ligament, the location and width of the narrowest part of the ligament, the relationship of the ligament with the AN, and the diameter of the part of the AN under the ligament were examined. For morphometric measurements, photographs were taken in macro mode and then ImageJ was used. The PSL was usually butterfly-shaped. The structures of all ligaments were complete. The PSL was attached posteriorly to the petrous apex and anteriorly to the clivus or PCP. The mean length of the PSL was 6.58±1.4 mm. The mean width of the ligament attachment to the petrous apex was 3.12±0.63 mm. The mean width of the ligament attachment to the PCP or clivus was 3.12±0.5 mm. The AN was located below the PSL in all samples. It was usually located in the 1/3 lateral part below the PSL (70%). The mean diameter of the AN located under the ligament was 0.8±0.12 mm. The PSL serves as an important anatomical landmark in the petroclival region. In addition, the AN is in close proximity to many anatomical structures such as the trigeminal nerve and the internal carotid artery. The increased knowledge of the anatomy of the PSL and its relationship to the AN gained from this study on neonatal cadavers will help to improve the success of surgical procedures and reduce surgical complications.