Dijital ekonominin vergi gelirleri üzerindeki etkisinin OECD ülkeleri çerçevesinde incelenmesi
Investigation of the impact of digital economy on tax revenues within the framework of OECD countries
- Tez No: 881029
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AĞCAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada, dijital ekonominin vergi gelirleri üzerindeki etkisinin Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ülkeleri kapsamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Belirlenmiş olan bu amaç doğrultusunda, konu ile ilgili literatürde yer alan çalışmalar incelenmiştir. Yaşanan teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan dijital ekonomi yeni bir kavram olmasına rağmen ortaya koyduğu fırsatlar ve neden olduğu sorunlar sebebiyle küresel alanda büyük tartışmalara neden olmaktadır. Bu sorunları çözebilmek adına ulusal düzeyde devletler ve uluslararası alanda OECD, BM, AB Komisyonu gibi uluslararası kuruluşlar çeşitli düzenlemeler yapmışlardır. Çıkarılan tüm yasalara ve hayata geçirilen tüm elektronik uygulamalara rağmen dijital ekonomiyle ilgili sorunlar ortadan kaldırılamamıştır. Bu çalışma, literatürde dijital ekonomi ve vergi gelirlerini birlikte ele alan araştırma ve çalışmaların az olmasından kaynaklı literatüre katkıda bulunulması ve gelecekte konuyla ilgili yapılacak olan çalışma ve araştırmalara örnek teşkil etmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the digital economy on tax revenues within the scope of the Organization for Economic Development and Cooperation (OECD) countries. In line with this determined purpose, studies in the literature on the subject were examined. Although the digital economy, which has emerged as a result of technological developments, is a new concept, it causes great debates in the global arena due to the opportunities it offers and the problems it causes. In order to solve these problems, states at the national level and international organizations such as the OECD, the UN and the EU Commission have made various regulations. Despite all the laws passed and all the electronic applications implemented, the problems related to the digital economy have not been eliminated. This study is important in terms of contributing to the literature and setting an example for studies and research to be conducted on the subject in the future, as there are few studies and studies that deal with digital economy and tax revenues together in the literature.