Covid-19 pandemisi sürecinde kamu kurumlarında esnek çalışma uygulamasına yönelik bir inceleme
A review on flexible working in the public institutions during the Covid-19 pandemic
- Tez No: 834629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA MÜGE ÖZDEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'nin ve dünyanın COVID-19 Pandemisi ile mücadele ettiği dönemde, Cumhurbaşkanlığının 2020/4 sayılı Genelgesine istinaden kamu görevlileri esnek çalışmışlardır. Esnek çalışma, pandemi sürecinde genellikle dönüşümlü ve uzaktan çalışma modelleriyle uygulamaya konulmuştur. Hem özel sektörde hem de kamuda kendisine yer bulan esnek çalışma, pandeminin yayılmasını önlemek ve işlerin devamını sağlamak için önemli bir çözüm olmuştur. Tam da bu noktada çalışanların verimliliği ve esnek çalışmanın çalışanlar üzerindeki olumlu-olumsuz etkisine yönelik algı, çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle literatürde yer alan esnek çalışma uygulamaları ele alınıp farklılıkları ortaya konulmaktadır. Konya ilinde yer alan kamu sermayeli banka çalışanları ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında çalışan öğretmenlerle gerçekleştirilen mülakatların sonucunda esnek çalışmanın olumlu ve olumsuz yönlerine dair algılar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Alan araştırmasından elde edilen bilgi ve bulgular ışığında, genel değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Öğretmenler ve banka çalışanlarının esnek çalışma sistemine dair performans ve sürdürülebilirlik algıları incelenecektir. Alınan cevaplar neticesinde, ortaya konulan sorun alanlarına yönelik çözüm önerileri paylaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the period when Turkey and the world were fighting against the COVID-19 pandemic, public officials worked flexibly in accordance with the Presidential Circular No. 2020/4. Flexible working arrangements, mainly in the form of rotational and remote work models, were implemented during the pandemic. Flexible working, which found its place both in the private sector and in the public sector, has been an important solution to prevent the spread of the pandemic and ensure the continuity of work. At this point, the perception of employees' productivity and the positive/negative effects of flexible working on employees form the main theme of the study. In this study, firstly, flexible working practices in the literature are discussed and their differences are highlighted. The perceptions of public bank employees in Konya and teachers working in state schools affiliated with the Ministry of National Education regarding the positive and negative aspects of flexible working are attempted to be determined through interviews. Based on the information and findings obtained from the field research, general evaluations are made. The performance and sustainability perceptions of teachers and bank employees regarding the flexible working system will be examined. As a result of the responses received, solution proposals are shared for the problem areas identified.