Riccardo Manzotti'de zihin felsefesi yaklaşımları
Approaches to the philosophy of mind in Riccardo Manzotti
  1. Tez No: 881176
  2. Yazar: MEHMET BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRDAL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada İtalyan filozof, psikolog ve robotik mühendisi Riccardo Manzotti'nin Yayılmış Zihin Kuramı incelenecektir. Zihin felsefesi kuramları arasında fizikalist bir yaklaşıma sahip olan Yayılmış Zihin Kuramı'nın zihin açısından başlıca inceleme alanlarını nesne, bir nesne olarak beden, deneyim biçimleri olarak standart algı, illüzyonlar, halüsinasyonlar, rüyalar ve zaman oluşturuyor. Manzotti, öncelikle zihin felsefesi çalışmalarının nesneye bakışını, nesneyi zihin ya da deneyimin merkezine yerleştirerek revize eder. Bedeni de fiziksel dünyadaki diğer nesnelerin arasındaki bir nesne olarak tanımlar. Özel bir statüden kurtulan ve nesneyle eşitlenen bedenle birlikte deneyim ya da zihnin nesnesinin tanımı artık rahatlıkla yapılabilir. Deneyimlediğimiz her şey ya da zihin dediğimiz şey fiziksel dünyanın kendisinden başkası değildir. Deneyim nesnedir ve beden de deneyimlediği nesneye dönüşen nesnedir. Manzotti illüzyonlar, halüsinasyonlar ya da rüyalar gibi zihnin kendisinin ürettiğine inanılan algıları Yayılmış Zihin Kuramı içerisinde yeniden tanımlar. Standart algının dışında gibi görülen bu deneyim biçimleri içsel ve zihinsel üretimler değil fiziksel dünyadan beslenen deneyim biçimleridir. Deneyimin zamanı da deneyim ya da zihin açısından Manzotti'nin ele aldığı konular arasındadır. Doğrusal bir zaman algısını reddeden düşünür, geçmiş, şimdi ve gelecek kavramlarına Yayılmış Zihin Kuramı çerçevesinde farklı yorumlar getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines The Theory of the Spreaded Mind by Italian philosopher, psychologist, and robotics engineer Riccardo Manzotti. Among the theories of the philosophy of mind, The Spreaded Mind Theory, which has a physicalist approach, primarily investigates objects, the body as an object, standard perceptions as forms of experience, illusions, hallucinations, dreams, and time. Manzotti revises the perspective of objects in the studies of the philosophy of mind by placing the object at the center of the mind or experience. He also defines the body as an object among other objects in the physical world. With the body equated to the object and stripped of its special status, the definition of the object of experience or mind can now be comfortably made. Everything we experience or what we call the mind is nothing other than the physical world itself. Experience is the object, and the body is the object that turns into the object it experiences. Manzotti redefines perceptions believed to be produced by the mind itself, such as illusions, hallucinations, or dreams, within The Spreaded Mind Theory. These forms of experience, which seem to be outside of standard perception, are forms of experience fed by the physical world, not internal and mental productions. Time of experience is also among the topics Manzotti addresses in terms of experience or mind. The thinker, who rejects a linear perception of time, brings different interpretations to the concepts of past, present, and future within the framework of The Spreaded Mind Theory.