Üniversite amatör futsal oyuncularında futsala yönelik klasik antreman programının fiziksel uygunluk düzeyine etkisi
The effect of a classic training program on the level of physical fitness in university amateur futsal players
- Tez No: 881178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ERGEZEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızın amacı, futsal antreman programının, futsal oyuncularındaki fiziksel uygunluk parametreleri ve performansa etkisini araştırmaktı. Onsekiz katılımcının tamamladığı çalışmamızda katılımcılar 8 hafta süren futsal antreman programına dahil edildi. Antreman programı haftada 2 kez gerçekleştirildi ve bir antreman seansı 90 dakika sürdü. Çalışma başlangıcında ve sonunda katılımcılar denge, sıçrama performansı, anaerobik kapasite, aerobik dayanıklılık, kuvvet, stabilite ve çeviklik açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of a futsal training program on the physical fitness parameters and performance of futsal players. In our study, 18 participants completed an 8-week futsal training program. The training program was carried out twice a week, with each training session lasting 90 minutes. At the beginning and end of the study, the participants were evaluated in terms of balance, jumping performance, anaerobic capacity, aerobic endurance, strength, stability, and agility.