Hemşirelerin respiratuar distres sendromlu yenidoğanların bakımına ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge of nurses about the care of newborn with respiratory distress syndrome
  1. Tez No: 881201
  2. Yazar: BALASIM KHUDHAIR ABBAS AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prematüre bebekler, olgunlaşmamış akciğerlerde bir solunum bozukluğu olarak tanımlanan respiratuar distres sendromu için risk altındadır. Respiratuar distres sendromu küçük, az gelişmiş alveoller ve yetersiz pulmoner sürfaktan seviyeleri nedeniyle oluşan hayatı tehdit eden bir akciğer hastalığıdır. Bu çalışma hemşirelerin respiratuar distres sendromlu yenidoğanların bakımına ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi için yapılmıştır. Çalışma 5 Nisan ile 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 350 hemşirenin oluşturduğu evrenden yoğun bakım deneyimi olan 185 hemşire örneklem olarak belirlenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama formu ile toplanmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulup geliştirilen anket iki bölümden oluşmaktadır: birinci bölüm hemşirelerin demografik ve mesleki özelliklerini, ikinci bölüm ise respiratuar distres sendromlu yenidoğanların bakımı ile ilgili hemşirelerin bilgi düzeyini içermektedir. Anketin güvenilirliği pilot çalışma ile belirlenmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ve R programları ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri ile incelenmiştir. İkili gruplara göre normal dağılmayan doğru cevap sayılarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılmayan doğru cevap sayılarının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmış ve çoklu karşılaştırmalar Dunn testi ile incelenmiştir. Normal dağılmayan veriler arsındaki ilişkiler Spearman's rho korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama±s. sapma ve ortanca (minimum – maksimum) şeklinde kategorik veriler ise frekans (yüzde) olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Premature babies are at risk for respiratory distress syndrome, defined as a breathing disorder in immature lungs. Respiratory distress syndrome is a life-threatening lung disease caused by small, underdeveloped alveoli and inadequate pulmonary surfactant levels. This study was conducted to evaluate the knowledge of nurses regarding the care of newborns with respiratory distress syndrome. The study was conducted between April 5, 2023 and May 1, 2023. From the population of 350 nurses, 185 nurses with intensive care experience were determined as the sample. Data were collected with the data collection form created by the researcher. The survey created and developed by the researcher consists of two parts: the first part includes the demographic and professional characteristics of the nurses, and the second part includes the knowledge level of the nurses regarding the care of newborns with respiratory distress syndrome. The reliability of the survey was determined by a pilot study. Data were analyzed with IBM SPSS V23 and R programs. Compliance with normal distribution was examined with Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests. Mann-Whitney U test was used to compare the number of correct answers that were not normally distributed according to pairs. The Kruskal Wallis test was used to compare the number of correct answers that were not normally distributed according to groups of three or more, and multiple comparisons were examined with the Dunn test. Relationships between non-normally distributed data were examined with Spearman's rho correlation coefficient. Analysis results are mean±s for quantitative data. Categorical data are presented as deviation and median (minimum – maximum) and frequency (percentage).