Isparta bölgesi'nde gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss)'nda viral hastalıkların tespiti üzerinde bir araştırma
A research on detection of viral diseases in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in Isparta region
  1. Tez No: 881210
  2. Yazar: ALİ ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında; Isparta ilinde Aksu ilçesi, Çandır ve Çukurköy'ünde bulunan gökkuşağı alabalığı işletmelerinden alınan yavru gökkuşağı alabalıkları dokularında moleküler yöntem ile infeksiyöz pankreatik nekrozis (IPN), viral hemorajik septisemi (VHS) ve infeksiyöz hematopoietik nekrozis (IHN) virüslerinin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu bölgelerde bulunan üç işletmeden hasta balık örnekleri alınmıştır. Alınan balık örneklerinin dokularından homojenizatlar hazırlanmıştır. Hazırlanan homojenizatlar real-time revers-transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (rtRT-PCR) metodu ile araştırılması yapılan bu viral ajanlar yönünden incelenmiş ve histopatolojik çalışmaları yürütülmüştür. Isparta bölgesindeki işletmelerden alınan hasta gökkuşağı alabalıklarında rtRT-PCR metodu ile IPNV tespit edilirken, VHSV ve IHNV tespit edilmemiştir. Örneklemenin yapıldığı işletmelerde mortalite oranının %90 olduğu görülmüştür. Hasta balıkların iç ve dış bakısında dönme hareketi, renkte koyulaşma, ekzoftalmus, karında şişlik, solgun karaciğer, iç organlarda peteşiyal kanamalar, sarı eksudat, midede şeffaf sıvı gözlenmiştir. Hasta balıkların histopatolojik incelemesinde enfekte balıkların pankreas hücrelerinde belirgin nekrozlar, karaciğer ve kalpte nekroz ve infiltrasyonlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the presence of Infectious Pancreatic Necrosis (IPN), Viral Hemorrhagic Septicemia (VHS) and Infectious Hematopoietic Necrosis (IHN) viruses by using molecular method in the tissues of juvenile rainbow trout taken from rainbow trout farms in Aksu district, Çandır and Çukurköy in Isparta province. Diseased fish samples were taken from three fish farms in these regions. Homogenizes were prepared from the tissues of the collected fish samples. The prepared homogenates were investigated for these viral agents using real-time reverse-transcriptase polymerase chain reaction (rtRT-PCR) method and histopathological studies were carried out. From the fish farms in the Isparta region, diseased rainbow trouts were tested using the rtRT-PCR method, revealing the presence of IPNV, while VHSV and IHNV were not detected. It was observed that the mortality rate was 90%in the fish farms where sampling was taken. In internal and external examination of diseased fish, exophthalmos, abdominal swelling, pale liver, petechial hemorrhages in internal organs, yellow exudate, and transparent fluid in the stomach were observed. In the histopathological examination of the diseased fish, significant necrosis in the pancreatic cells of the infected fish and necrosis and infiltrates in the liver and heart were observed.