Sanatsal hibrit baskı teknikleri
Artistic hybrid printing techniques
- Tez No: 881211
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Baskı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın fikir olarak ortaya çıkması ve bir sanatsal üretime dönüşmesi, hem süreç hem de elde edilmesi amaçlanan sonuçlar için gerçekleştirilmesi planlanan araştırma sürecini doğurmuştur. Söz konusu araştırma, öncelikli olarak sanatsal baskının ne olduğu ve sanatsal baskı teknikleri başlığı altındaki tüm tekniklerin tanımları ile birlikte, farklı etki ve sanatsal ihtiyaçların sonucunda hibrit baskı yönteminin ortaya çıkışından yola çıkmaktadır. Bu yöntemi bilindik baskı tekniklerini bir arada düşünüp tasarlayarak başlı başına bir sanatsal üretim olarak kullanma yoluna gitmiş farklı sanatçıların, yine birbirinden farklı çalışmaları, kendi özgün disiplinleri içerisinde ve bir sanatsal yapıt olarak ele alınmıştır. Daha sonra bir sanatsal baskı yöntemi olarak ortaya çıkmış olan hibrit baskının ortaya çıkışı, sanat tarihinde ve günümüz sanatının sanatçıları arasındaki kullanımı ile kendi baskı resimlerim üzerinden süreç ve sonuçlar deneyimlenerek ifade edilmiştir. Takip eden süreçte kendi baskılarımı tasarlama noktasında, baskılarımın, tekniksel ve kavramsal olarak, resimsel ve de entelektüel sürecime yapacağı katkı amaçlanmıştır. Kendi hibrit baskı çalışmalarımda süreç içerisinde kompozisyon eskizlerinin üretilmesinden, baskı kalıplarının oluşturulmasına ve bir araştırma süreci olarak planlanmış olan deneyimler eşliğinde, elde edilen gözlemlerle beraber tamamlanmış resimlerin ortaya çıkış süreçleri aktarılmıştır. Böylece kendi resimsel serüvenim içerisinde hibrit baskı, içerdiği tekniklerin sağladığı olanaklar eşliğinde, ters ve aykırı görünen tavırların bir arada kullanımı noktasında kazandıracağı yenilikler ve bu yenilikler eşliğinde, ters ya da aykırı olanın sanatsal sürecime yapacağı katkılar her zaman önemini korumaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The emergence of this work as an idea and its transformation into an artistic production led to the research process planned to be carried out for both the process and the intended results. The mentioned research is based on the emergence of the hybrid printing method as a result of different effects and artistic needs, along with the definitions of artistic printing and all the techniques under the title of artistic printing techniques. Different works of different artists, who have gone to use this method as an artistic production by thinking and designing the common printing techniques together, have been handled within their original disciplines and as an artistic work. Later, the emergence of hybrid printing, which has emerged as a method of artistic printing and its use in the history of art and among the artists of today's art, has been expressed and the process and results are experienced through my own prints. At the point of designing my own prints in the following process, it is aimed that my prints will contribute to my pictorial and intellectual process technically and conceptually. In my own hybrid printing work, the process of emergence of the completed pictures with the observations obtained, accompanied by the production of composition sketches, the creation of printing patterns and the experiences planned as a research process. Thus, in my own pictorial adventure, hybrid printing, with the possibilities provided by the techniques it contains, and the contributions that the reverse or contradictory will make to my artistic process, will continue to maintain its importance in the light of the combination of reverse and contradictory attitudes.