Salgının mekânı ve beden
The space of the pandemic and the body
- Tez No: 989272
- Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
Özet
Tarihsel süreçte salgınlar, insanlık için yalnızca biyolojik bir tehdit olmaktan çıkarak toplumsal örgütlenmenin, mekânsal pratiklerin ve bireysel algıların dönüşümünde belirleyici rol üstlenen kültürel kırılmalar haline gelmiştir. Koronavirüs salgını da benzer biçimde gündelik yaşamı kesintiye uğratarak ev ve beden kavramlarının yeniden düşünülmesine yol açmıştır. Bu dönemde evin işlevsel sınırları genişlemiş, anlam katmanları dönüşmüş ve mekâna yüklenen duygusal değerler artmıştır. Böylece ev hem korunma alanı hem de baskı yaratan bir kapalılık hâli olarak deneyimlenmiştir. Beden ise hem korunması gereken hassas bir varlık hem de gözetim, denetim ve disiplin pratiklerine açık bir alan olarak yeniden konumlandırılmıştır. Salgın boyunca dijitalleşmenin hız kazanması, evin çalışma, iletişim, sosyalleşme ve sanat üretimi gibi farklı pratiklerin üst üste bindiği hibrit bir mekâna dönüşmesine neden olmuştur. Kapanma, izolasyon ve belirsizlik duygularının belirginleşmesi, bireyin mekânla ilişkisini kırılganlaştırmıştır. Ev hem güvenlik hem tehdit duygularını aynı anda barındıran çok katmanlı bir deneyim alanı hâline gelmiştir. Bu süreçte beden, risk, mesafe ve temas kavramları etrafında yeniden tanımlanmıştır. Karantina ve izleme politikaları bireyin kendisiyle ve otoriteyle kurduğu ilişkiyi dönüştürmüştür. Bireysel ve kolektif deneyimlerden beslenen sanatsal üretimler aracılığıyla düşünsel ve mekânsal bağlamlarda evin değişen anlamı, bedenin yeni konumu, yabancılaşma, otorite ve izolasyon gibi kavramlar tematik ve kavramsal bir tartışma alanına dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
Throughout history, epidemics have ceased to be solely biological threats and have instead become cultural ruptures that reshape social organization, spatial practices and individual perception. The Coronavirus pandemic similarly disrupted daily life and prompted a reconsideration of the concepts of home and body. During this period, the functional boundaries of the home expanded, its layers of meaning shifted and the emotional significance attributed to domestic space intensified. As a result, the home was experienced both as a protective environment and as a form of confining enclosure. The body, meanwhile, was reframed as a vulnerable entity requiring protection as well as a site exposed to practices of surveillance, regulation and control. The acceleration of digitalization throughout the pandemic transformed the home into a hybrid setting in which work, communication, social interaction and artistic production converged. The increasing sense of confinement, isolation and uncertainty rendered the individual's relationship with space more fragile. The home thus emerged as a multifaceted site where feelings of safety and threat coexisted. During the same period, the body was redefined through notions of risk, distance and contact, while quarantine and monitoring policies reshaped the individual's relationship with both the self and governmental authority. Through artistic productions grounded in both individual and collective experiences, the changing meaning of the home, the body's new position, and concepts such as alienation, authority, and isolation have become a thematic and conceptual field of discussion within intellectual and spatial contexts.