Web tabanlı koçluğa dayalı akıcı okuma becerileri öğretim paketinin öğretmenlerin ve öğrencilerin hedef becerilerine etkisi
The effect of an instructional package for supporting reading fluency delivered through web-based coaching on the target skills of teachers and students
  1. Tez No: 881266
  2. Yazar: GÖKSEL CÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEMA BATU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmada web tabanlı koçluğa dayalı akıcı okuma becerilerinin desteklemesi öğretim paketinin (AKOBDÖP) bütünleştirme ortamında eğitim veren sınıf öğretmenlerinin okuma becerisine ilişkin bilgi düzeylerini, akıcı okuma öğretimi planlama becerilerini ve kanıt temelli akıcı okuma stratejilerini kullanma becerilerini geliştirme üzerindeki etkisi ile zihin yetersizliği (ZY) ve/veya otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan öğrencilerin akıcı okuma başarısını geliştirme üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada gerçek deneysel desenlerden ön-test son-test kontrol gruplu desen eşleştirilmiş çiftler yaklaşımına dayalı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını; (a) gereksinim analizi için görüşme yapılan sınıf öğretmenleri, (b) web tabanlı koçluk uygulaması sürecinde yer alan sınıf öğretmenleri ile bu öğretmenlerin (c) ZY ve/veya OSB olan öğrencileri oluşturmaktadır. Gereksinim analizi aşamasında dokuz sınıf öğretmeni yer almıştır. Bu aşamada sınıf öğretmenlerinin görüşlerine ve alanyazına dayalı olarak AKOBDÖP geliştirilmiştir. Ardından AKOBDÖP'ün uygulandığı web tabanlı koçluk uygulaması sürecine geçilmiştir. Web tabanlı koçluk uygulaması sürecine 11'i deney, 11'i kontrol grubunda olmak üzere 22 öğretmen-öğrenci çifti katılım göstermiştir. Araştırmanın sonuçları web tabanlı koçluğa dayalı AKOBDÖP'ün; (a) sınıf öğretmenlerinin okuma becerisine ilişkin bilgi düzeylerini, akıcı okuma öğretimi planlama becerilerini ve kanıt temelli akıcı okuma stratejilerini kullanma becerilerini geliştirmede önemli ölçüde etkili olduğunu ve (b) ZY ve/veya OSB olan öğrencilerin akıcı okuma başarısını geliştirmede etkili olduğunu ancak bu etkinin değerlendirme biçimine, metin türüne ve akıcı okumanın alt boyutlarına göre farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of an instructional package for supporting reading fluency delivered through web-based coaching on the development of primary school teachers' knowledge levels about reading skills, their ability to plan reading fluency instruction, and their ability to use evidence-based reading fluency strategies, as well as its impact on improving the reading fluency success of students with intellectual disabilities and/or autism spectrum disorders. A pretest-posttest control group design was used based on the matched pairs approach. The participants of the research consisted of: (a) classroom teachers who were interviewed for needs analysis, (b) classroom teachers participating in the experimental and control groups during the web-based coaching implementation process, and (c) students with ID and/or ASD. Nine classroom teachers participated in the needs analysis stage. The instructional package for supporting reading fluency was developed based on the teachers' opinions. Then, the process of web-based coaching began. A total of 22 teacher-student pairs participated in the web-based coaching phase. The research results indicate that the instructional package for supporting reading fluency delivered through web-based coaching significantly enhances classroom teachers' knowledge levels about reading skills, their ability to plan fluent reading instruction, and their ability to use evidence-based reading fluency strategies. Moreover, the instructional package's effectiveness in improving the reading fluency of students with ID and/or ASD varies according to the assessment format, text type, and components of fluent reading. Further, the social validity findings reveal the positive opinions of teachers and students regarding the instructional package and web-based coaching.