Web tabanlı uzaktan eğitim
Web based distance education
  1. Tez No: 106167
  2. Yazar: HASAN ERDİNÇ KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NOVRUZ ALLAHVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünyamızda bilişim sektöründeki hızlı gelişim çerçevesinde eğitim alanında da çeşitli uygulamalar yapılmaya başlanmıştır. Bu eğitim uygulamalarından biri uzaktan eğitim çalışırdandır. Bu değişime uygun olarak, üniversitemizde de bu tür bir uzaktan eğitim çalışması, eğitimin etkililiği ve verimliliği açısından gerçekleştirilmek istenmektedir. Bu çalışmada uzaktan eğitim kavram olarak ele alınmış, uzaktan eğitimin tarihsel gelişimi çerçevesinde bugüne kadar yapılan uzaktan eğitim metodlan incelenmiş, bu metodlarda kullanılan teknolojiler avantaj ve dezavantajları ile anlatılmıştır. İnternetin yaygınlaşarak hemen hemen her eve girmesi ile bu teknolojinin eğitim alanında da kullanılmak istenmesi bu tür bir çalışmanın oluşmasında bir etkendir. Uzaktan eğitim, bazı sebeplerden dolayı eğitimden yeterince yararlanamayan kurum ve kişilere kaliteli ve verimli bir eğitim vermek için iyi bir fırsat vermiştir. Dünyada pek çok uygulama örneğine rastlayabileceğimiz uzaktan eğitime geçişte ülkemiz biraz geç kalmış olsa da, Yüksek öğretim Kurumu (YÖK) tarafından çıkarılan Uzaktan Eğitim Yönetmeliği ile ülkemizinde bu konuda çalışmalar yapması için bir resmilik kazandırılmıştır. Bu konuda hazırlanan Üniversitelerarası İletişim ve Bilgi Teknolojilerine Dayalı Uzaktan Yükseköğretim Yönetmeliği ve bu uygulamayı m gerçekleştirmek üzere kurulmuş Enformatik Milli Komitesi 'nin hazırladığı yönetmelik tez çalışmasının sonunda verilmiştir. Tez çalışmasına örnek uygulama olması açısından Pascal Programlama Dili dersi için bir Web Tabanlı Uzaktan Eğitim modeli hazırlanmıştır. Ayrıca 2000-2001 öğretim yılında faaliyete geçen Selçuk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programı (SUZEP) hakkında bilgi verilmiştir. Bu uygulamalım hazırlanması aşamasında tezde belirtilen tüm gerekliliklerin uygulamada bulunmasına dikkat edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Uzaktan Eğitim, Asenkron Eğitim, internet, www iv
Özet (Çeviri)
In the framework of the fast development of the knowledge-sector, various applications have been begun to be done in the education area recently. One of these education applications is distance learning studies. In conformity with this change, such a distance education study is wanted to be carried out in terms of the effectiveness and efficiency of education. In this study, distance education is examined as a concept, in the framework of historical development of disatnce education, the distance education methods have been done up to now are researched and the technologies with its advantages and disadvantages using in this methods are mentioned. With the beginning to be widespread, internet has nearly come in every house, this technology is wanted to be carried out in education. Distance Education has given us an oppurtunity to give productive and good quality education to people who couldn't benefit from education because of some reasons. Even though our country is alittle bit late for transition to distance education which we can come across its application models in the world, with Distance Education Instruction, legislated by Council of Higher Education (YÖK); it has been adopted on official manner to make such studies in our country. Regulations On Inter-University Distance Higher Education Based On Communication And Information Technologies which has been prepared on this subject and the instruction, prepared by Enformatics National Commitee, that is founded to realize this application is given at the end of the study of this thesis. To make it application model for the Pascal Programming Language course Web Based Distance Education model has been prepared. Also it is explained about Selçuk University Distance Education Programme (SUZEP) which becomes valid in 2000-2001 fall. At the preperation of the applications' stage in the thesis it has been given importance all the necessities that is identified. Key Words : Distance education, asynchronous education, internet, www VI