Heideggerci bir ruh hâli olarak melankoli
Melancholy as a Heideggerian mood
  1. Tez No: 881276
  2. Yazar: MUSTAFA KÜRŞAD ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RUFAYİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma melankolinin ontolojik yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Melankoli tarih boyunca farklı düşünürlerin ilgilendiği bir kavram olmuştur. Melankoliyi bir“hastalık”olarak ele alanlar olduğu gibi bir mizaç ya da ruh hâli olarak ele alanlar da olmuştur. Bu çalışmada da melankoli bir ruh hâli olarak ele alınsa bile onu“hastalık”olarak ele alanların düşüncelerinden de yararlanır. Bir ruh hâlinin ne olduğuna farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bu çalışma kapsamında farklı ruh hâli teorilerine değinilerek bir ruh hâli tanımına ulaşılmaya çalışılır ve ulaşılan bu tanım bağlamında melankolinin ontolojik olarak ana hatları çizilir. Martin Heidegger'in ruh hâllerine yönelik analizleri ruh hâllerinin ontolojik olarak nasıl ele alınabileceğini gösterir. Bu bağlamda, melankolik ruh hâlinin ontolojik analizinin derinleştirilmek için Heidegger'in ruh hâllerine yönelik analizlerinden yararlanılır. Melankolinin zamansallıkla olan ilişkisinin gösterilmesinin ardından, onun varlığın anlamını açığa çıkarma konusunda nasıl bir rol üstlenebileceği üzerinde durulur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the ontological aspects of melancholy. Melancholy has been a concept that has been attracted in different philosophers throughout history. While there are those who handle melancholy as a disease, there are also those who handle it as a temperament or mood. Even though melancholy is considered as a mood in this study, it also benefits from the thoughts of those who handle it as a disease. There are different approaches to what a mood is. Within the scope of this study, a definition of mood is tried to be reached by referring to different mood theories and the ontological outlines of melancholy are drawn in the context of this definition. Martin Heidegger's analysis of moods shows how moods can be considered ontologically. In this context, Heidegger's analysis of moods is used to deepen the ontological analysis of the melancholic mood. After showing the relationship of melancholy with temporality, it is emphasized what role it can play in revealing the meaning of being.