Üniversite, bürokrasi ve siyaset ilişkileri bağlamında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi: 1960-1980
University, bureaucracy, and politics in the context of the Faculty of Political Sciences at Ankara University: 1960-1980
- Tez No: 881341
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF), Osmanlı İmparatorluğu'nun son yüzyılında 1859'da kurulan Mekteb-i Mülkiye'nin devamıdır. Mülkiye, modernleşme sürecinde Osmanlı bürokrasisinin ihtiyaçlarına cevap vererek donanımlı kadrolar yetiştirmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte bu önemli bir rolünü sürdürmüştür. Mülkiye, akademik gelenek ve teorik içeriğiyle devletin ihtiyaçlarına uygun bir eğitim kurumu olarak öne çıkmıştır. Kıta Avrupası ve Anglo-Sakson düşünce sistemlerinden etkilenen okul, diğer eğitim kurumları üzerinde de önemli bir etki bırakmıştır. Özellikle devlet yönetiminin gözetimi altında bulunması, Mülkiye'nin devletle özdeşleşme geleneğini sürdürmesine neden olmuştur. Kuruluşundan itibaren siyaset ve bürokrasiyle ilişki kuran Mülkiye, siyasal gelişmelere karşı mesafeli bir tutum sergileyerek tarafsızlığını korumuştur. Ancak, 1950'lerden itibaren ulusal ve uluslararası değişim dinamikleriyle birlikte politikleşme ve aktörleşme sürecine giren SBF, 1960 ve 1970'li yıllarda önemli değişimlere uğramıştır. Çalışma, tarihsel sosyoloji ile siyaset sosyolojisinin kavramsal araçlarını kullanarak Türkiye'deki üniversite, bürokrasi ve siyaset alanlarının kesişim kümesinde yer alan SBF'nin modernleşme, değişim ve politikleşme sürecini ve bunun politik ve toplumsal etkilerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ankara University Faculty of Political Sciences (SBF) is the continuation of Mekteb-i Mülkiye, founded in 1859 during the last century of the Ottoman Empire. Mülkiye played a crucial role by meeting the needs of the Ottoman bureaucracy during the modernization process and continued this role with the establishment of the Republic of Turkey. Highlighted as an educational institution with academic tradition and theoretical content tailored to the needs of the state, Mülkiye has also exerted a significant influence on other educational institutions, drawing inspiration from Continental European and Anglo-Saxon thought systems. The close supervision by the state has led to the perpetuation of Mülkiye's tradition of identifying with the state. From its inception, Mülkiye has maintained relations with politics and bureaucracy, displaying a reserved attitude towards political developments to uphold its neutrality. However, starting from the 1950s, SBF underwent substantial changes, including politicization and the emergence of actors, influenced by national and international dynamics. This study employs the conceptual tools of historical sociology and political sociology to explore the modernization, transformation, and politicization processes of SBF, situated at the intersection of university, bureaucracy, and political realms in Turkey, along with their political and societal impacts.