Load bearing of different fixed prosthesis materials with various cantilever lenghts
Değişik sabit protez materyallerinin farklı kantilever boylarındaki yük dayanımı
  1. Tez No: 881363
  2. Yazar: İLAYDA AŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Aşkan, İ. (2023). Değişik Sabit Protez Materyallerinin Farklı Kantilever Uzunluklarındaki Yük Dayanımı. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, İstanbul. Bu in vitro çalışmanın amacı, yük altında CAD-CAM poliarileterketonların yapısal değişikliklerini gözlemlemekti. Dişsiz bir senaryo üzerine simante edildikten sonra CAD-CAM bloklarından üç farklı poliarileterketon bazlı sabit protez altyapısı üretildi [Polietereterketon (PEEK) (PE), Polieterketonketon (PEKK) (PK), Biyo Yüksek Performanslı Polimer (Bio-HPP) (BH), Lazer sinterleme ile üretilmiş Cr-Co (CC) alaşımlı altyapılar ise kontrol grubu görevi gördü. Örnekler, iki farklı kantilever boyunda iki alt grup oluşturacak şekilde üretilmiştir [14 mm kantileverli örnekler (PE14, PK14, BH14, CC14) (n = 10); 21 mm kantileverli örnekler (PE21, PK21, BH21, CC21) (n =10)]. Bütün numuneler termosiklustan geçirildi ve ana model üzerine reçine takviyeli cam iyonomer simanla yapıştırıldı. Numuneler, kantileverin en distal noktasından 2 mm uzakta, Instron Universal Test Makinesi 3228 ile yük testine sokuldu. Desimantasyon ve deformasyon değerleri kaydedildi. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilks testleri ile değerlendirildi. Veriler iki yönlü ANOVA ile analiz edildi. Materyal grupları arasında desimantasyon ve deformasyon değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu [(p:0.122; p>0.05) ve (p:0.337 ; p>0.05)].
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aşkan, İ. (2023). Load Bearing of Different Fixed Dental Prosthesis Materials with Various Cantilever Lengths. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Prosthodontic Dentistry, Phd Thesis, Istanbul. The aim of this in vitro study was to observe structural changes of CAD-CAM polyaryletherketons under load as a cantilever fixed prosthesis framework. Three different types of high performance polymers were milled from CAD-CAM blanks to test, after being cemented on an edentulous scenario [Polyetheretherketon (PEEK) (PE), Polyetherketonketon (PEKK) (PK), Bio High Performance Polymer (Bio-HPP) (BH), Lazer sintered Cr-Co alloy frameworks serve as the control group (CC). Samples have been prepared to create two subgroups by two different cantilevers [14 mm cantilevered samples (PE14, PK14, BH14, CC14) (n=10); 21 mm cantilevered samples (PE21, PK21, BH21, CC21) (n=10)]. Each specimen underwent thermocycle and cemented on the main model with resin reinforced glass ionomer cement. Specimens reciprocated vertical load 2 mm away from the most lateral point of cantilever beam, on Instron Universal Testing Machine 3228, carrying out a load to failure test. Decementation and deformation values have been recorded. The conformity of the parameters to the normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilks tests. The data was analyzed with two way ANOVA. There was no statistically significant difference between the material groups in terms of decementation and deformation values [(p:0.122 ; p>0.05 and (p:0.337 ; p>0.05)].