Eşkişehir sulama şebekesinde drenaj sularının kirlenme durumu ve sulamada kullanılma olanaklarının belirlenmesi
Polution of drainage water in Eskişehir irrigation lines and determination of usage possibility at irrigation
  1. Tez No: 88137
  2. Yazar: DEMET UYGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN HAKGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz ESKİŞEHİR SULAMA ŞEBEKESİNDE DRENAJ SULARININ KİRLENME DURUMU VE SULAMADA KULLANILMA OLANAKLARININ BELİRLENMESİ Demet UYGAN Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Ağustos 1998, 106 Sayfa Bu çalışma Karacahöyük, Gökdere ve Osmaniye yörelerindeki sulamada kullanılan drenaj sularının özelliklerinin belirlenmesi ve sulamada kullanılma olanaklarının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Sulamada kullanılan drenaj suyu örnekleri yörelerde yağmurlama ve karık sulama yapılan; şekerpancarı ve buğday yetiştirilen alanlardan sulama dönemi öncesi olan Aralık 1996' da, sulama dönemi olan Nisan-Eylül 1997 aylan arasında, sulama dönemi sonrası olan Kasım 1997' de olmak üzere üç dönemde alınmıştır. Toprak örnekleri ise sulama dönemi öncesi ve sonrasında olmak üzere iki dönem de alınmıştır. Karacahöyük, Gökdere ve Osmaniye yörelerindeki kuyulardan alınan drenaj sularının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin dönemler arasındaki farklılıkları istatistiksel olarak incelenmiştir. Sulama suyu olarak kullanılan drenaj suyu örneklerinin kaliteleri her üç yörede de genellikle C2S1, C3S1 ve C4Sı olarak bulunmuştur. Üç yörede de drenaj kuyularından alınan suların % Na, Cl" ve B bakımından sorunlu olmadığı saptanmıştır. Araştırma alanı topraklarında bitkilerin tuzluluktan zarar görmeyeceğini söylemek mümkündür. Yörelerin toprakları yüksek kireçli ve çok yüksek kireçli, organik maddece fakir, düşük düzeyde fosforlu olup Karacahöyük ve Osmaniye yöreleri çok yüksek potasyum içermektedir, Gökdere ise çok yüksek, orta ve düşük düzeyde potasyum çeşitliliği gösterdiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sulama suyu kalitesi, drenaj suyu, sulama suyu tuzluluğu, toprak tuzluluğu JÜRİ: Prof. Dr. Feridun HAKGÖREN Prof. Dr. Ruhi BAŞTUĞ Doç. Dr. Mustafa KAPLAN
Özet (Çeviri)
i ABSTRACT POLUTION OF DRAINAGE WATER IN ESKİŞEHİR IRRIGATION LINES AND DETERMINATION OF USAGE POSSIBILITY AT IRRIGATION Demet UYGAN MS. Thesis, Department of Farm Structures and Irrigation Adviser: Prof. Dr. Feridun HAKGÖREN August, 1998, 106 Pages This study was conducted to characterize drainage waters in the Karacahöyük, Gökdere and Osmaniye areas and to investigate possibilities of usage drainage waters in irrigation. Water samples were taken in three different occasions before irrigation period, December 1996; irrigation period, between April and September 1997; after irrigation period, November 1997 in sugarcane and wheat growing areas irrigating by springier and furrow irrigation. Soil samples were taken in two different occasions (before irrigation period and after irrigation period). The differences between irrigation terms in physical and chemical properties of drainage waters taken from wells at Karacahöyük, Gökdere and Osmaniye regions were examined statisticaly. The quality of water samples taken from above matined three areas were found to be generally C2Sı, C3S1 and C4S1. It was also found that the regions were not in general problematic according to terms of Na %, CI" and B. To say is possible that plants are not demaged by salt of soil taken from researching areas. The soil of the areas contents highly lime and very highly lime while poor organic matter and low level P. Soil samples Karacahöyük and Osmaniye areas contents very high K. While that of Gökdere has different K. KEY WORDS: Irrrigation water quality, drainage water, irrigation water salinity, soil salinity COMMITTEE: Prof. Dr. Feridun HAKGÖREN Prof. Dr. Ruhi BAŞTU? Assoc. Prof. Dr. Mustafa KAPLAN