Kolon kanseri tanılı hastalarda prognostik nütrisyonel indeks ile sağ kalım ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between prognostic nutritional index and survival in patients with colon cancer
  1. Tez No: 797456
  2. Yazar: SEDA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kanser hastalarında nütrisyonel ve inflamatuar parametrelerin prognostik değeri ile ilgili çalışmalar yıllardır devam etmektedir. Bu parametreler arasında en sık kullanılanlar lenfosit, nötrofil,trombosit ve C-reaktif protein seviyeleri ve bunların belirli formüllerle birlikte kullanımıdır. PNI (prognostik nütrisyonel indeks) beslenme ve immünolojik durumu gösteren faydalı bir parametredir. PNI' nın gastrointestinal sistemin birçok kanser türü için prognostik değer olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada erken evre kolon kanseri tanılı hastalarda PNI' nın sağ kalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Ocak 2010- Aralık 2021 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'ne erken evre kolorektal kanser tanısı ile başvuran 314 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve patolojik özellikleri, almış olduğu tedaviler, prognostik nütrisyonel indeks, nötrofil- lenfosit oranı (NLO), trombosit-lenfosit oranı (TLO) gibi prognostik belirteçler ve sağkalımları değerlendirildi. PNI, NLO ve TLO'nun kemoterapi öncesi ve sonrası değerleri ve 5 yıllık genel sağ kalım ve hastalıksız sağ kalım ile ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Kemoterapi öncesi bakılan PNI ortalama değeri 38,01, NLO ortalama değeri 3,85, TLO ortalama değeri 197,15'di. Kemoterapi sonrası bakılan PNI ortalama değeri 41,31, NLO ortalama değeri 2,47, TLO ortalama değeri 143,80'di. Evre 2 kolorektal kanser (KRK) olan hastalarda ilk tanı anındaki PNI düzeyinin ≤38,01 olması, PNI düzeyinin >38,01 olmasına göre genel sağ kalımı (GSK) ve hastalıksız sağ kalımı (HSK) önemli düzeyde azalttığı görüldü (p=0,022) (p=0,033). Evre 3 KRK olanlarda PNI düzeyinin GSK ve HSK üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,746) (p=0,438). NLO ve TLO düzeyinin hem evre 2'de hem evre 3'de GSK ve HSK üzerine etkisi anlamlı bulunmadı. Tüm hastalar değerlendirildiğinde kemoterapi öncesi bakılan NLO ve PNI parametrelerinin ve kemoterapi sonrası bakılan NLO parametresinin ve beden kütle indeksi (BKI) gruplarının 5 yıllık genel sağkalıma etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p değerleri sırasıyla; p=0,017; p=0,042; p=0,009; p=0,015). Tüm hastalar değerlendirildiğinde kemoterapi öncesi bakılan NLO, PNI parametreleri ile kemoterapi sonrası bakılan NLO, TLO, PNI parametrelerinin ve BKI gruplarının 5 yıllık hastalıksız sağkalıma etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p değerleri sırasıyla; p=0,004; p=0,002; p=0,003; p=0,048; p=0,016; p=0,008). Sonuç: Çalışmamızda PNI'nın 5 yıllık genel sağ kalım ve hastalıksız sağ kalım üzerine etkisi anlamlı bulundu. Özellikle evre 2 kolorektal kanserde düşük PNI'nın genel sağ kalım ve hastalıksız sağkalımı önemli düzeyde azalttığı gösterilmiştir. Bu sonuçlarla PNI erken evre KRK' da önemli bir prognostik belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies on the prognostic value of nutritional and inflammatory parameters in cancer patients have been ongoing for years. Among these parameters, the most frequently used ones are lymphocyte, neutrophil, platelet and C-reactive protein levels and their use with certain formulas. PNI (prognostic nutritional index) is a useful parameter that shows nutritional and immunological status. PNI has been shown to be of prognostic value for many types of cancer of the gastrointestinal tract. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between PNI and survival in patients with early-stage colon cancer. Materials and Method: Our study included 314 patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Medical Oncology Clinic with the diagnosis of early stage colorectal cancer between January 2010 and December 2021. Demographic, clinical and pathological characteristics of the patients, treatments they received, prognostic markers such as prognostic nutritional index, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (TLR), and survival were evaluated. The values of PNI, NLR, and TLR before and after chemotherapy and their association with 5-year overall survival and disease-free survival were analyzed. Results: The mean PNI value before chemotherapy was 38.01, the mean NLR value was 3.85, and the mean TLR value was 197.15. The mean PNI value after chemotherapy was 41.31, the mean NLR value was 2.47, and the mean TLR value was 143.80. In patients with stage 2 colorectal cancer (CRC), a PNI level of ≤38.01 at the time of initial diagnosis significantly decreased overall survival (GSC) and disease-free survival (HSC) compared to a PNI level of >38.01 (p=0.022) (p=0.033). The effect of PNI level on GCC and HCC in patients with stage 3 CRC was not found statistically significant (p=0.746) (p=0.438). The effects of NLR and TLR levels on GCC and HCC were not found to be significant in both stage 2 and stage 3. When all patients were evaluated, the effects of NLR and PNI parameters measured before chemotherapy, NLR parameter measured after chemotherapy and BKI groups on 5-year overall survival were found to be statistically significant (p values, respectively; p=0.017; p=0.042; p=0.009; p=0.015). When all patients were evaluated, the effects of NLR and PNI parameters before chemotherapy and NLR, TLR, PNI parameters after chemotherapy and BKI groups on 5-year disease-free survival were found to be statistically significant (p values, respectively; p=0.004; p=0.002; p=0.003; p =0.048; p=0.016; p=0.008). Conclusions: In our study, the effect of PNI on 5-year overall survival and disease-free survival was found to be significant. It has been shown that low PNI significantly reduces overall survival and disease-free survival, especially in stage 2 colorectal cancer. With these results, PNI can be used as an important prognostic marker in early-stage CRC.