Çocuk acile özkıyım girişimi ile başvuran ergen hastalarda sosyal medya bağımlılığı ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 881388
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE AYŞİN TAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada üçüncü basamak bir eğitim araştırma hastanesinde, özkıyım girişimi ile başvuran ergen hastalarda anksiyete, depresyon ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Bu sayede depresyon, anksiyete ve sosyal medya bağımlılığının özkıyım üzerine etkisi belirlenerek özkıyıma sebep oluşturabilecek etkenlere dikkat çekilmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Çocuk Acil Polikliniğine özkıyım girişimi ile başvuran ergenler ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran sağlıklı ergenler çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uygun olan 25 hasta, 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 ergen çalışmamızın popülasyonunu oluşturdu. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklerle gruplara ait veriler; aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca ve minimum-maksimum kullanılarak verildi. Sayısal verilerin dağılımını belirlemek için Shapiro-Wilk testi uygulandı. Verilerin dağılımlarına göre parametrik veya non-parametrik testler kullanıldı. Gruplar arası korelasyon değerlendirmeleri Spearman korelasyon testi ile yapılmış olup, tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık sınırı p0,05). Sonuç: Çalışmamızda özkıyım girişimi olan ergenlerde anksiyete, depresyon ve sosyal medya bağımlılığı düzeyleri yüksek saptanmıştır. Ayrıca hasta ve kontrol gruplarında ayrı ayrı değerlendirildiğinde de anksiyete ile depresyon düzeyleri arasında pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Anksiyete ve depresyon düzeyleri ile sosyal medya bağımlılığı düzeyi arasında, hasta ve kontrol gruplarında ayrı ayrı incelendiğinde ilişki saptanmamasına rağmen, tüm ergenlerde karşılaştırıldığında aralarında pozitif ilişki tespit edilmiştir. Ergenlik dönemi özkıyım girişimi açısından riskli bir dönemdir. Depresyon ve anksiyete de özkıyım girişimine zemin hazırlayan faktörlerdendir. Sosyal medyanın patolojik kullanımı anksiyete ve depresyona sebep olabileceği gibi özkıyım girişimine de özendirici olabilmektedir. Çalışmamız ile ergenlerde özkıyım girişimini önlemek için anksiyete, depresyon ve sosyal medya bağımlılığı ilişkili faktörlerin öneminin vurgulanması ile literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between anxiety, depression, and social media addiction in adolescent patients who presented with suicide attempts at a tertiary care teaching and research hospital. By determining the impact of depression, anxiety, and social media addiction on suicide, the study aims to highlight factors that may contribute to suicidal behavior. Materials and Methods: Adolescents who presented to the Pediatric Emergency Department with suicide attempts and healthy adolescents who presented to the Pediatric Health and Diseases Clinic were included in the study. A total of 50 adolescents, consisting of 25 patients and 25 control group members, who met the inclusion criteria, formed the study population. SPSS 25.0 was used for data analysis. Descriptive statistics for the groups were provided using arithmetic mean, standard deviation, median, and minimum-maximum values. The Shapiro-Wilk test was applied to determine the distribution of numerical data. Parametric or non-parametric tests were used according to the data distribution. Correlation assessments between groups were conducted using Spearman's correlation test, with a significance threshold of p0.05). Conclusion: Our study found high levels of anxiety, depression, and social media addiction in adolescents with suicide attempts. Additionally, a positive relationship was identified between anxiety and depression levels when the patient and control groups were evaluated separately. Although no relationship was found between anxiety and depression levels and social media addiction levels when the patient and control groups were examined separately, a positive relationship was found when all adolescents were compared. Adolescence is a risky period for suicide attempts. Depression and anxiety are factors that predispose individuals to suicide attempts. Pathological use of social media can lead to anxiety and depression and may also encourage suicidal behavior. Our study contributes to the literature by emphasizing the importance of factors related to anxiety, depression, and social media addiction in preventing suicide attempts among adolescents.