Merkezi olmayan finans ile geleneksel finans arasındaki benzerlikler ve farklılıklar: Piyasa aktörlerinin beklenti ve yaklaşımları
Similarities and differences between decentralized finance and traditional finance: Expectations and approaches of market actors
- Tez No: 881440
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ZAFER SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Teknolojinin günden güne gelişmesi birçok sektöre yenilik ve inovasyon getirmiştir. En önemli sektörlerden birisi olan finans sektörü de bu gelişmelerden olumlu anlamda etkilenmiştir. Fakat geniş çapta bir sistem olarak ortaya çıkan merkeziyetsiz finans, geleneksel finansa alternatif ya da tehdit olması açısından akademik çalışmalara ve birçok tartışmaya konu olmuştur. Merkeziyetsiz finansın temelinde yer alan blok zincir teknolojileri ve kripto paraların, geleneksel finans sistemine kıyasla sağladığı avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amaç ise, merkezi olmayan finans ile geleneksel finans arasındaki benzerlik ve farklılıkları, finans sisteminin 5 temel unsuru (fon arz edenler, fon talep edenler, finansal aracılar, yatırım araçları ve düzenleyiciler-denetçiler) kapsamında ele alarak; piyasa aktörlerinin görüşleri, değerlendirmeleri ve bu iki sisteme karşı bakış açılarını araştırmaktır. Bu araştırmada mülakat tekniği kullanılmıştır. 6 adet piyasa profesyoneline 15 soru sorulmuş ve bu sorulara verilen cevaplar ışığında sonuçlar çıkarılmıştır. Merkeziyetsiz finans ve geleneksel finansın kıyaslanmasına karşı piyasa aktörlerinin beklenti ve yaklaşımlarına uygun bir çalışmanın eksikliğinden dolayı literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ongoing development of technology has brought innovation and creativity to various industries. One of the most significant sectors, the finance industry, has also been positively influenced by these advancements. However, decentralized finance, emerging as a comprehensive system, has become a subject of academic research and numerous discussions in terms of being an alternative or a threat to traditional finance. At the core of decentralized finance are blockchain technologies and cryptocurrencies, which offer advantages and disadvantages compared to the traditional financial system. The aim of this study is to explore the similarities and differences between decentralized finance and traditional finance, focusing on the five fundamental elements of the financial system (fund suppliers, fund demanders, regulators and auditors, investment instruments, financial intermediaries). The research investigates the perspectives, evaluations, and attitudes of market actors towards these two systems. The interview technique was employed in this research, where 6 market professionals were asked 15 questions, and the results were derived based on the responses. The intention is to contribute to the literature by addressing the lack of a study that aligns with the expectations and approaches of market actors regarding the comparison of decentralized finance and traditional finance.